Německá energetická společnost EnBW obdržela od Ministerstva pro životní prostředí Bádenska-Württemberska povolení pro zahájení demontážních a likvidačních prací na prvním bloku jaderné elektrárny Neckarwestheim. Společnost očekává, že demontážní práce začnou již v příštím měsíci, přičemž dokončeny by měly být v následujících 10-15 letech.

jaderná energie - Společnost EnBW je připravena zahájit likvidační práce na prvním bloku JE Neckarwestheim - Ve světě (Neckarwestheim aerial 460 EnBW) 1
JE Neckarwestheim (zdroj: World Nuclear News)

Společnost EnBW formálně požádala o povolení k likvidaci prvního bloku JE Neckarwestheim 6. května roku 2013. Blok byl mezi osmi nejstaršími německými bloky, které kancléřka Angela Merkelová přikázala uzavřít několik dní po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, která se udála v březnu roku 2011.

Ministerstvo pro životní prostředí Bádenska-Württemberska, které je zodpovědné za dohlížení nad jadernými zařízeními na území státu vydalo společnosti EnBW povolení pro demontáž a likvidaci bloku dne 3. února letošního roku.

Jörg Michels, generální ředitel společnosti EnBW Kernkraft GmbH, dne 3. února uvedl: „Dnes jsme dosáhli dalšího obrovského milníku na cestě v implementaci naší likvidační strategie. V roce 2011 naši odborníci navrhli koncepční plán na likvidaci jaderné elektrárny Neckarwestheim, v rámci něhož byly připraveny požadované dokumenty k různým povolením, které byly nakonec dozorčím autoritám předány v roce 2013. V posledních čtyřech letech pak byly tyto dokumenty do detailu prozkoumávány experty ministerstva a následně byly i veřejně projednávány. Na konci tohoto komplexního procesu se nám podařilo od ministerstva získat povolení na zahájení likvidačních prací.“

Společnost EnBW nyní očekává, že práce na likvidaci prvního bloku jaderné elektrárny Neckarwestheim by mohly být zahájeny již v příštím měsíci. Firma oznámila, že nejdříve plánuje demontovat potrubí primárního okruhu v blízkosti tlakové nádoby reaktoru. Rovněž probíhají přípravy na demontáž zařízení uvnitř reaktorové nádoby, která má proběhnout po demontáži primárního potrubí.

Podle současných odhadů společnost EnBW očekává, že demontáž jaderného ostrova bloku zabere zhruba 10-15 let. Blok poté již nebude považován za jaderné zařízení a začnou se na něj stahovat konvenční industriální pravidla. Následně bude rozhodnuto o demolici zbývajících budov.

První blok jaderné elektrárny Neckarwestheim byl odstaven v roce 2011, druhý blok elektrárny má elektřinu vyrábět až do roku 2022. V roce 2011 byl odstaven také první blok JE Philippsburg, rovněž patřící společnosti EnBW. Druhý blok této elektrárny má být provozován do roku 2019. Firma EnBW očekává, že povolení pro likvidaci prvního bloku této elektrárny obdrží v blízké budoucnosti. V únoru minulého roku společnost obdržela povolení k výstavbě infrastruktury nutné k likvidaci jaderných elektráren, konkrétně se jedná o centrum zpracování zbytkových jaderných materiálů a pro dočasná skladiště jaderného odpadu v lokalitách Neckarwestheim a Philippsburg.

Ředitel EmBW Michels dodal: „Naše kroky jsou jasným závazkem k plánu energetického přechodu Německa. Našimi hlavními úkoly je nyní bezpečná a efektivní likvidace odstavených jaderných elektráren. Obdržení povolení k likvidaci prvního bloku jaderné elektrárny Neckarwestheim nás povzbuzuje k dalším krokům na naší dlouhé a náročné cestě. Soulad s plánem energetického přechodu Německa je také vidět na našich stále ještě provozovaných jaderných blocích v elektrárnách Philippsburg a Neckarwestheim. V polovině roku 2016 jsme požádali o povolení k likvidaci těchto bloků s cílem začít s demontážními prácemi hned po jejich vyřazení z provozu.“

Ministr životního prostředí Bádenska-Württemberska Franz Untersteller uvedl, že první blok jaderné elektrárny Neckarwestheim bude prvním jaderným blokem v Bádensku-Württembersku, který podstoupí demontáž v rámci plánu na vyřazení jaderné energetiky z energetického mixu Německa, o kterém bylo rozhodnuto v roce 2011. Začátek likvidace tohoto bloku bude představovat začátek nové fáze plnění tohoto plánu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Tam, kde skončil zdravý rozum, začína likvidácia vlastnej budúcnosti…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..