Španělský jaderný regulační úřad udělil podmínečné povolení k restartu a pokračujícímu provozu jaderné elektrárny Garoña, která byla poslední čtyři roky mimo provoz. Provozovatel elektrárny – společnost Nuclenor – ale musí na elektrárně provést řadu bezpečnostních úprav.

jaderná energie - Španělský regulátor udělil podmínečné povolení k restartu JE Garoña - Ve světě (Garona 460 Foronuclear) 1
JE Garoña (zdroj: World Nuclear News)

Na plenárním zasedání španělského regulačního úřadu Consejo de Seguridad Nuclear (CSN) dne 8. února letošního roku hlasovali čtyři z pěti členů rady pro udělení podmínečného povolení k pokračujícímu provozu jaderné elektrárny s jedním varným reaktorem o výkonu 446 MWe. Plénum vydalo své rozhodnutí poté, co důkladně přezkoumalo dokumenty podporující obnovení provozní licence elektrárny předložené společností Nuclenor, která je společným podnikem firem Endesa a Iberdrola.

Úřad CSN uvedl: „V rámci výsledků našeho přezkumu došel regulační úřad k názoru, že návrh na obnovení provozní licence jaderné elektrárny Garoña je přijatelný z pohledu radiační bezpečnosti, avšak obnovení licence s sebou ponese povinnost na provedení určitých změn na elektrárně, které byly identifikovány v oblasti jaderné bezpečnosti a radiační ochrany a které jsou zahrnuty v návrhu, který regulační úřad CSN pošle Ministerstvu energetiky, turismu a digitální agendy.“

Společnost Nuclenor bude muset na elektrárně implementovat řadu bezpečnostních opatření, která jsou v souladu s požadavky španělského regulačního úřadu zavedenými v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se udála v březnu roku 2011. Mezi tato opatření jsou například také instalace systému filtrované ventilace kontejnmentu, výstavba záložních center krizového řízení a instalace pasivního autokatalytického vodíkového rekombinátoru.

Kromě toho musí provozovatel elektrárny podstoupit řadu administrativních procedur tykajících se bezpečnostní dokumentace elektrárny Garoña.

Společnost Nuclenor oznámila, že nyní bude muset analyzovat aspekty zprávy společně se zbytkem podmínek žádosti, aby se rozhodla o budoucnosti elektrárny.

Jaderná elektrárna Garoña byla poprvé spuštěna v roce 1971, přičemž regulační úřad CSN ji považuje za způsobilou k provozu až do roku 2019, avšak v závislosti na provedení určitých technických úprav.

V září roku 2012 společnost Nuclenor zmeškala lhůtu na předložení žádosti o prodloužení provozní licence jaderné elektrárny Garoña, kvůli čemuž musela elektrárnu nejpozději 6. července roku 2013, kdy ji vypršela provozní licence, odstavit.  Společnost se ale elektrárnu rozhodla odstavit už v polovině prosince roku 2012, aby se vyhnula placení jaderné daně za celý rok 2013, kterou by musela zaplatit, kdyby elektrárna byla v provozu ještě 1. ledna 2013.

V únoru roku 2014 loboval španělský jaderný průmysl za regulační změny, které by umožnily restartovat odstavené reaktory vyřazené z provozu z jiných než bezpečnostních důvodů. Provozovatelé těchto reaktorů ale musejí o obnovení provozní licence požádat během jednoho roku od oficiálního uzavření elektrárny. Společnost Nuclenor předala žádost o obnovení provozní licence jaderné elektrárny Garoña k Ministerstvu energetiky, turismu a digitální agendy dne 27. května 2014. Ministerstvo následně předalo žádost regulačnímu úřad CSN k dalšímu posouzení.

Úřad CSN však upozornil, že finální rozhodnutí umožňující restart elektrárny bude učiněno až ministerstvem, jakmile společnost Nuclenor splní všechny požadavky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..