První sériová část nízkoobohaceného jaderného paliva typu MR pro polský výzkumný reaktor Maria byla vyrobena podnikem NZCHK (Novosibirskij zavod chimkoncentratov, součást struktury ruské palivové společnosti Rosatomu TVEL). Palivo přejali zástupci polského výzkumného ústavu Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), které reaktor provozuje.

jaderná energie - Rosatom vyrobil palivo pro polský výzkumný reaktor - Palivový cyklus (reaktor maria woda2 640) 1
Pohled na aktivní zónu reaktoru Maria. (Zdroj: Rosatom)

Do nedávné doby používal reaktor Maria francouzské nízkoobohacené palivo. Nové palivo vyvinuté ruskými specialisty má lepší provozní vlastnosti ve srovnání s původním francouzským a díky tomu společnost TVEL vyhrála v roce 2015 tendr. Následoval podpis smlouvy na dodávku paliva typu MR, které obsahuje nízkoobohacený uran (obsah uranu 235 je 19,7 %).

Grzegorz Krzysztoszek, vedoucí oddělení jaderné energie ústavu NCBJ, uvedl: „Přejímka paliva měla dvě fáze: ověření dokumentace a kontrolu palivových souborů včetně prohlídky povrchu, zkontrolování důležitých vnějších rozměrů a balení do transportních obalových souborů. Věříme, že palivo bude pracovat dobře, protože polské straně je známa vysoká reputace podniku NZCHK jako výrobce paliva pro výzkumné reaktory.“

Výsledkem přejímací kontroly je podpis protokolu, který potvrzuje, že palivo odpovídá požadavkům stanoveným ve smlouvě a že je připraveno k přepravě do Polska.

Velký zájem polského partnera o ruskou jadernou produkci potvrzuje také to, že kromě smlouvy na sériové nízkoobohacené palivo typu MR byly podepsány s ústavem NCBJ další dvě smlouvy. První je na dodávku ozařovacích terčů pro produkci lékařských radionuklidů v reaktoru Maria a druhý na palivové soubory pro ozařování experimentálních zařízení.

Reaktor Maria je pojmenován podle význačné polské vědkyně Marii Curie-Sklodowské a byl spuštěn v roce 1974. V současnosti jde o jediný výzkumný jaderný reaktor, který v Polsku provozován.

 

Pro informaci:

Podnik NZCHK (Novosibirskij zavod chimkoncentratov) je jedním z předních světových výrobců jaderného paliva pro jaderné elektrárny a výzkumné reaktory v Rusku i dalších zemích. Je zároveň jediným ruským výrobcem lithia a jeho solí. Je součástí struktury Palivové společnosti TVEL. Podnik byl založen 25. září 1948. V současné době používají palivo vyrobené v NZCHK jaderné bloky představující 6 % z celkového instalovaného výkonu jaderných elektráren na světě.

Akciová společnost TVEL byla založena 12. září 1996 a je součástí státní korporace Rosatom. Je tvořena podniky na výrobu jaderného paliva, konverzi a obohacování uranu, výrobu plynových centrifug a patří do ní také vědecko-výzkumné ústavy a konstruktérské kanceláře. Je jediným dodavatelem jaderného paliva pro ruské jaderné elektrárny. TVEL zásobuje palivem 78 energetických reaktorů v 15 zemích, výzkumné reaktory v deseti zemích a také námořní reaktory flotily jaderných ledoborců. Jaderné palivo TVEL využívá každý šestý reaktor ve světě, včetně českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Všech devět českých jaderných reaktorů (šest energetických, dva výzkumné a jeden univerzitní) pracuje v současné době s palivem vyrobeným v Ruské federaci.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..