Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) dne 16. února vyslala do primární kontejnmentové nádoby havarovaného druhého bloku japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči robota. Přestože se nakonec nepodařilo s robotem dostat do částí kontejnmentové nádoby přímo pod tlakovou nádobou reaktoru, společnost uvedla, že informace, které robot nasbíral, pomohou v dalším rozhodování, jak pokračovat v likvidaci bloku.

Předběžné vyšetřování oblasti nacházející se přímo pod tlakovou nádobou reaktoru – známé jako podstavec reaktoru – bylo na druhém bloku provedeno na konci letošního ledna. K předběžné inspekci byla využita teleskopická sonda s dálkově ovládanou kamerou. Fotografické záběry pořízené během této předběžné inspekce odhalily černé hrudky na mřížce v podstavci, které by mohly být roztaveným jaderným palivem.

Dne 16. února pracovníci společnosti Tepco vložili otvorem do primární kontejnmentové nádoby druhého bloku robota ve tvaru škorpiona. Hlavním cílem této mise bylo pořízení digitálních fotografií a provedení tepelných a radiačních měření nalezeného materiálu.

jaderná energie - Robot prozkoumává kontejnment havarované JE Fukušima Dajiči - Ve světě (Scorpion robot for FD 2 PCV 250 Tepco) 1
Robot ve tvaru škorpiona (zdroj: World Nuclear News)

Robot je dlouhý zhruba 54 centimetrů, 9 centimetrů široký, 9 centimetrů vysoký, přičemž jeho hmotnost se pohybuje okolo 5 kilogramů. Robot je navržen tak, aby byl schopný dostat se do primární kontejnmentové nádoby skrz potrubí o průměru 10 centimetrů. Robot je dálkové ovládán kabelem.

Robot, kterého vyvinula společnost Toshiba společně s institutem International Research Institute for Nuclear Decommissioning, prošel podél pohonných motorů regulačních tyčí uvnitř kontejnmentové nádoby. Jakmile se robot dostal zhruba 3 metry daleko od cílového prostoru pod tlakovou nádobou reaktoru, jeden z jeho pásů se zasekl a robot se nemohl dále pohybovat. Společnost Tepco se tak rozhodla nechat robota na místě, kde se zasekl, a odpojit ovládací kabel, neboť robot podle firmy nezůstal v místě, kde by jakkoliv bránil dalšímu vyšetřování.

 „Přestože se robotovi nepodařilo dostat se až do cílové oblasti pod tlakovou nádobou reaktoru, shromáždil cenné informace, které nakonec pomohou s výběrem metod na konečné odstranění trosek jaderného paliva,“ uvedla firma Tepco.

Naměřené hodnoty ukazují, že teplota uvnitř kontejnmentové nádoby v místě, kde se robot zastavil, dosahuje 16,5 stupňů celsia a radiační dávky zde byly změřeny na 210 Sievertů za hodinu.

Společnost Tepco uvedla, že „nyní bude vyhodnocovat informace, zjištěné během celé mise“.

Roboti jsou v současné době poměrně často nasazováni v jaderných i jiných průmyslových zařízeních k průzkumu těžko dosažitelných nebo vysoce kontaminovaných oblastí. V jaderné elektrárně Fukušima Dajiči jsou roboti často nasazováni k průzkumu následku havárie, která se na elektrárně udála po zemětřesení a vlně cunami v březnu roku 2011.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..