Rusko je připraveno poskytnout pro projekt maďarské jaderné elektrárny Pakš II veškeré potřebné financování, sdělil dne 2. února ruský prezident Vladimir Putin novinářům na tiskové konferenci poté, co jednal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Přepis celé tiskové konference byl vydán na ruských prezidentských webových stránkách.

jaderná energie - Putin: Rusko je připraveno financovat celý projekt JE Pakš II - Nové bloky ve světě (Putin and Orban February 2017 460 Kremlin) 1
Prezident Putin a ministr Orbán (zdroj: World Nuclear News)

Podle mezivládní dohody podepsané v roce 2014 mají ruské společnosti a jejich mezinárodní dodavatelé postavit v lokalitě jaderné elektrárny Pakš dva nové bloky s tlakovodními reaktory generace III+ typu VVER-1200. Součástí dohody je také mezivládní půjčka v hodnotě 10 miliard euro, která by měla pokrýt 80 % nákladů na projekt.

„Projektové náklady se mají vyšplhat na 12 miliard euro, z nichž 80 % pokryje ruská půjčka. Při našem jednání jsem maďarského premiéra seznámil i s dalšími možnostmi. V případě zájmu jsme ochotni poskytnout projektu JE Pakš II i 100% financování, podmínky dohody by pak ale byly lehce odlišné než nyní. Je to ale jedna z cest, kterou jsme ochotni se vydat,“ uvedl podle přepisu tiskové konference ruský prezident Putin.

„Projekt má vytvořit okolo 10 000 nových dobře ohodnocených odborných pracovních míst,“ podotkl, přičemž dodal, že projekt zlepší maďarskou energetickou bezpečnost a pomůže s růstem zdejší ekonomiky. Rusko klade na projekt, který bude řídit ruská státní jaderná korporace Rosatom, velký význam.

Jaderná elektrárna Pakš se v současné době sestává ze čtyř bloků s ruskými tlakovodními reaktory VVER-440, které byly postupně do provozu uváděny v letech 1982-1987.

„Současná jaderná elektrárna Pakš slouží Maďarsku již dlouhá léta a dnes se podílí na maďarském energetickém mixu ze zhruba 40 %,“ uvedl Putin.

„Spuštění dvou nových bloků umožní zdvojnásobení výroby elektřiny z jádra a pomůže tak ukojit poptávku po elektřině, což je zásadní aspekt pro rozvoj maďarské ekonomiky,“ dodal.

Evropská komise schválila udělení projektu jaderné elektrárny Pakš II společnosti Rosatom v listopadu minulého roku. Donedávna komise zkoumala dvě oblasti spojené s projektem elektrárny, a to zadání veřejné zakázky a zhodnocení, zda se na financování projektu v jeho současné podobě nevztahují pravidla na státní podporu. Dne 17. listopadu minulého roku Evropská komise uzavřela šetření, které proti maďarské vládě vedla v oblasti nesplnění podmínek pro zadávání veřejných zakázek. Stále ale vyšetřuje, zda je financování projektu státní podporou.

Na tiskové konferenci tak Orbán k šetření Evropské komise uvedl: „Jedna oblast vyšetřování stále zůstává otevřená a my vyčkáváme rozhodnutí. Stále jsme ale pevně přesvědčení, že naše dohoda je v souladu s požadavky Evropské unie a doufáme tak, že již v tomto roce budeme moci zahájit přípravné práce s tím, že samotná výstavba elektrárny by mohla začít v roce 2018.“

„Netrpělivě čekáme, než budeme moci zahájit stavební práce, protože co by to bylo za jadernou elektrárnu, o které se stále jen mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl? Zatím jsme práce na elektrárně nemohli zahájit, ale věříme, že se to v blízké budoucnosti změní,“ dodal Orbán.

Dále Orbán oznámil, že se nyní žádné změny na mezivládní dohodě podepsané v roce 2014 neplánují. „V projektu budeme chtít postupovat tak, jak jsme se na tom s prezidentem Putinem původně dohodli,“ dodal.

Na konci září minulého roku obdržela projektová společnost MVM Paks II pro projekt environmentální povolení, v následujícím měsíci pak firma předložila žádost o licenci lokality pro nové bloky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..