Díky investicím do nových jaderných zdrojů v ČR by byly vytvořeny příjmy pro stát po desítky let. Toto tvrzení prohlásil dne 21. února na Žofínském fóru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dále uvedl, že vláda stavbu jaderných bloků podporuje, při aktuálním nastavení trhu jsou však rizika těchto investic vysoká. Podle něj je problémem také délka schvalovacích procesů v Česku.

jaderná energie - Premiér: Investice do nových bloků by vytvořily příjmy, jsou však rizikové - Nové bloky v ČR (dukovany) 1
JE Dukovany (Zdroj: archiv)

Sobotka sdělil: „Bohužel je potřeba si uvědomit, že i tady narážíme na chronickou bolest České republiky, a tou je neúměrná délka povolovacích a schvalovacích procesů. Hledáme možnosti, jak tento zdlouhavý a neefektivní systém změnit. Jednou z možností, kterou jsme identifikovali, je úprava stavebního zákona tak, aby bylo možné provést územní řízení pro nové jaderné bloky před výběrem jejich dodavatelů.“

Připomněl, že tato změna zákona je právě projednávána Sněmovnou. Dále premiér upozornil: „Pokud neuděláme novelu stavebního zákona, tak se povolovací procesy neúměrně protáhnou a budeme mít problém udržet Dukovany jako jadernou lokalitu.“ Také potvrdil, že výstavba nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany je prioritní před stavbou nového bloku v JE Temelín.

Již dříve upozorňovali na možné zdržení příprav stavby nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Štuller hovořil o zpoždění 3-4 roky, Drábová o zhruba dvou letech.

Nynější vláda neposkytla v dubnu roku 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Odhady nákladů dostavby se tehdy pohybovaly ve výši 200-300 miliard korun.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v JE Dukovany a jednoho bloku v JE Temelín – s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Rozhodnutí o výstavbě je brzděno rozhodnutím o způsobu financování projektu.

Fóra, které probíhalo dne 21. února, se zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který by měl na konci února na svém postu skončit. Premiér Sobotka v pondělí oznámil, že ve čtvrtek předá prezidentu Miloši Zemanovi návrh na Mládkovo odvolání. Ani jeden se během fóra k záležitosti nevracel.

Mládek mimo jiné řekl, že poptávka po elektřině může být do budoucna ovlivněna také elektromobilitou. Prohlásil: „Poptávka po elektřině může dramaticky vzrůst.“ Podotkl, že se jedná o významnou příležitost i pro Česko, neboť máme v Krušných horách velké zásoby lithia, jež se využívá na výrobu baterií do elektromobilů. Doplnil: „Můžeme mít výrobu baterek, nemusíme mít výrobu elektromobilů. Můžeme mít výrobu elektromobilů, nemusíme mít výrobu baterek. Úplně nejlepší by samozřejmě bylo mít obojí.“ V minulosti se spekulovalo o tom, že továrnu v ČR by mohla postavit například společnost Tesla Motors –  americký výrobce elektrických vozů a baterií.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Poznámka k záměru výroby baterií: Vzhledem k značné koncentraci probíhajících výzkumných prací, lze předpokládat nové výsledky na tomto úseku. Riziko úspěšnosti investice je vysoké.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..