Společnost Toshiba Corp ja stále odhodlána uskutečnit projekt jaderné elektrárny Moorside, přestože dne 14. února oznámila, že sníží své působení v projektech na výstavbu reaktorů mimo Japonsko, uvedl ředitel jejího společného britského podniku – NuGeneration. Japonský elektronický konglomerát vykázal ve fiskálním roce 2017 (od března 2016 do března 2017) čistou ztrátu ve výši 3,4 miliard dolarů. Podnik zároveň sdělil, že ve svých amerických jaderných aktivech počítá s dalšími ztrátami ve výši 6,3 miliard dolarů.

jaderná energie - Podnik NuGen potvrzuje závazek společnosti Toshiba k projektu JE Moorside - Nové bloky ve světě (Moorside Site MPS birds eye view) 1
Vizualizace JE Moorside (zdroj: World Nuclear News)

Podnik NuGen – který je vlastněn ze 60 % společností Toshiba a ze zbylých 40 % francouzskou firmou Engie – plánuje postavit jadernou elektrárnu s instalovaným výkonem 3,8 GWe v lokalitě West Cumbria s použitím reaktorového designu AP1000 poskytovaného firmou Westinghouse. Společnost Toshiba, která koupila firmu Westinghouse v roce 2006, varovala během prosince minulého roku, že možná bude muset odepsat „několik miliard“ dolarů kvůli koupi amerického stavebního podniku CB&I Stone & Webster v roce 2015.

Podnik NuGen uvedl, že potvrdil oznámení ze 14. února o tom, že revize společnosti Toshiba ohledně budoucnosti jejího zámořského jaderného strojírenství je kompletní a že společnost je i nadále odhodlaná k vývoji projektu JE Moorside. Generální ředitel podniku NuGen Tom Samson řekl, že projekt učinil „významný pokrok“ od doby, kdy se společnost Toshiba stala v roce 2014 jeho majoritním vlastníkem.

„Lokalita již byla prověřená jako vhodná pro tři reaktory AP1000 od společnosti Westinghouse. Během dvou fází konzultací bylo zjištěno, že veřejnost v naprosté většině podporuje nutnost nových jaderných bloků a pomohla vytvářet plány pro jadernou elektrárnu Moorside,“ uvedl Samson.

„Britská vláda je nápomocná podniku NuGen, jako vyspělé a vysoce kvalifikované jaderné organizaci, a zůstává pevně zavázaná k novým jaderným blokům – přičemž uvádí, že jaderné energetika hraje klíčovou roli při zajišťování britských budoucích energetických potřeb, zejména s ohledem na přechod k nízkouhlíkové společnosti,“ doplnil.

Společnost Toshiba dne 14. února sdělila, že „zváží svoji účast na projektu JE Moorside bez přihlédnutí na aktuální rizika pocházející z provádění současných stavebních prací“. Dále prohlásila: „Podle původního plánu se ale společnost Toshiba bude snažit prodat akcie zúčastněným stranám.“

Zástupce podniku NuGen uvedl, že firma „dosud zajistila EPC strukturu k výstavbě v lokalitě, ale zatím nemá v úmyslu využívat služeb firmy Toshiba“.

„Byl to vždy plán podniku NuGen – být nezávislým konstruktérem,“ poznamenal.

„Je zde mnoho možností financování dostupných pro podnik NuGen tak, aby mohl pokračovat v projektu JE Moorside. Naším záměrem tak i nadále zůstává, aby naši akcionáři podpořili tento projekt,“ doplnil.

Zpravodaj Finacial Times dne 13. února informoval, že vedoucí ministři britské vlády vedli „spory o tom, jak podpořit“ projekty jaderných elektráren s některými vedoucími úředníky ministerstva financí, kteří se staví proti přímým dotacím.

Podnik NuGen je v „neustálém dialogu“ s ministerstvy o celé řadě otázek a bude s nimi spolupracovat i nadále, aby projekt mohl postoupit vpřed, řekl zástupce.

„Vláda Spojeného království prostřednictvím reformy trhu s elektřinou (Electricity Market Reform) stanovila stabilní režim financování formou nazvanou „Contracts for Difference“, která poskytuje cenovou jistotu investorům a je atraktivním prvkem na britském trhu,“ vysvětlil.

Ještě před oznámení finančních výsledků společnosti Toshiba dne 14. února odstoupil její předseda Shigenori Shiga. Shiga přebírá „vedoucí odpovědnost“ za ztrátu společnosti ve spojení s firmou Westinghouse a s akvizicí firmy CB&I Stone and Webster, prohlásila firma. Shiga zůstane ředitelem firmy Toshiba až do valné hromady akcionářů v červnu letošního roku „přičemž do té doby se bude soustředit na řešení otázek souvisejících se společností Westinghouse,“ doplnila firma.

Justin Bowden, státní tajemník pro energetiku u britské odborové organizace GMB, sdělil, že rezignace předsedy Shigy „zdůrazňuje vážnost“ situace společnosti Toshiba, „ale nesmí ohrozit budoucnost JE Moorside“.

„Je čas pro vládu, aby ukázala svoji vedoucí pozici a převzala vedení ve věci JE Moorside,“ uvedl Bowden. „Toto fiasko se společností Toshiba ukazuje přesně to, proč je spoléhání se na zahraniční firmy ohledně našich energetických potřeb prostě hloupé.“

Budoucnost firmy v jaderné energetice

Společnost Toshiba oznámila, že bude plnit svoji „sociální zodpovědnost“ v Japonsku tím, že pomůže při restartu nečinných jaderných elektráren, provádění jejich údržby a při vyřazování reaktorů z provozu i jejich likvidaci.

Dále společnost uvedla, že v zámoří „zanalyzuje strategické alternativy“. V projektech nových jaderných elektráren „vyloučí riziko spojené se stavebními pracemi“ a zaměří se na dodávky zařízení a inženýrské práce. Firma rovněž „sníží finanční rizika“ na osmi elektrárnách, které společnost Westinghouse staví ve Spojených státech a v Číně, a to prostřednictvím „komplexních opatření na snižování nákladů“.

Společnost Westinghouse staví čtyři bloky s designem AP1000 v Číně – po dvou v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen) nacházející se v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) a v JE Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Dále buduje čtyři reaktory AP1000 v USA – po dvou reaktorech v jaderných elektrárnách Vogtle a Summer.

V prosinci minulého roku byly dokončeny horké funkční zkoušky na prvním bloku JE San-men a společnost Toshiba dne 14. února oznámila, že budou nyní následovat zátěžové testy a zkušební provoz.

Vloni v listopadu byla vyzdvihnuta na své místo první tlaková nádoba reaktoru v rámci projektu společnosti Georgia Power na výstavbu jaderné elektrárny Vogtle ve státě Georgia. Tlaková nádoba reaktoru pro třetí blok JE Vogtle byla vyzdvihnuta na své místo dva dny po dokončení umístění modulu CA01 na čtvrtém bloku téže elektrárny. Společnost Georgia Power oznámila, že nyní začnou práce na umístění hromadných komodit – jako jsou potrubí, čerpadla a kabeláž v celém reaktorovém systému třetího bloku JE Voglte. Rovněž začnou přípravy pro instalaci prvního parogenerátoru v tomto bloku, která je plánována v příštím roce. Tlaková nádoba reaktoru pro druhý blok jaderné elektrárny Summer byla instalována v srpnu minulého roku.

Společnost Toshiba dne 14. února prohlásila, že v Indii firma Westinghouse zruší svoji působnost na stavebních činnostech spojených s novými bloky a zaměří se na dodávky jaderného zařízení a inženýrské práce. „Právní předpisy týkající se odpovědnosti za jaderné škody je třeba v Indii podporovat,“ doplnila společnost.

V prosinci indická vláda schválila navýšení výkonu navrhované jaderné elektrárny Kovvada na šest bloků – každý s instalovaným výkonem 1 208 MWe. Společnost Nuclear Power Corporation of India poté přidělila lokalitu Kovvada pro výstavbu šesti reaktorů AP1000 společnosti Westinghouse. Indická a americká vláda vyzvaly k pokračování v závazku mezi oběma společnostmi směrem k dokončení smluvních záležitostí pro šest bloků JE Kovvada do června tohoto roku.

Společnost Toshiba dodala, že finanční údaje oznámené dne 14. února byly prozatímní a pod přezkumem nezávislého auditora.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..