Spojené království je jednou z evropských zemí, které mají ambice v jaderné energetice. Nedávné události však před ni postavily několik překážek a jedním ze způsobů, jak usnadnit jejich překonání, by mohlo být nové celoevropské jaderné společenství.

jaderná energie - Po brexitu by mohlo vzniknout celoevropské jaderné společenství - Nové bloky ve světě (CGI image of Hinkley Point C 1024) 1
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C se dvěma bloky typu EPR. (Zdroj: EDF Energy)

Celoevropské společenství

Prvním problémem je vystoupení z Evropské unie a tedy i z organizací jako je Euratom. Toto Evropské společenství pro atomovou energii sice představuje samostatnou organizaci, ale je plně integrováno do Evropské unie.

Setrvání Spojeného království v tomto společenství podporují zástupci britského jaderného průmyslu. Podle Toma Greatrexe, ředitele Nuclear Industry Association, je pro zemi výhodné zůstat v Euratomu, protože toto společenství usměrňuje pohyb zboží, lidí a služeb v oblasti jádra pomocí systému, který zaručuje dodržování bezpečnostních standardů.

Avšak britský ministr pro otázky Brexitu, David Davis, potvrdil plány Spojeného království na vystoupení z Euratomu po uplatnění článku 50 Lisabonské smlouvy. Bude tedy nutné nahradit smlouvu o Euratomu něčím jiným, co by přebralo její současnou roli.

Tim Yeo, předseda projaderné organizace New Nuclear Watch Europe a bývalý předseda britské komise pro energetiku a změny klimatu, podle listu Sunday Telegraph uvedl, že v nadcházejících týdnech zveřejní plány na vytvoření širšího celoevropského jaderného společenství. Yeo předpokládá, že by do něj kromě členských zemí Evropské unie patřily také další projaderné evropské státy, tedy Spojené království, Turecko, Ukrajina, Bělorusko a potenciálně Rusko. Z evropských projadenrých států, které nejsou členy Evropské unie, ještě zbývá Švýcarsko, které však je přidruženým členem Euratomu.

Yeo řekl pro Sunday Telegraph: „Nutnost diskuze je velmi naléhavá, protože zpřísňování pravidel a bezpečnostních směrnic hraje v evropském jádru velmi důležitou roli. Skutečně potřebujeme tyto legislativní otázky brzy vyřešit.“

jaderná energie - Po brexitu by mohlo vzniknout celoevropské jaderné společenství - Nové bloky ve světě (Media2) 2
Vizualizace jaderné elektrárny Wylfa Newydd se dvěma varnými reaktory ABWR. (Zdroj: Horizon Nuclear Power)

 

Nové bloky

Pokud by právní otázky vystoupení Spojeného království z Evropské unie nebyly vyřešeny včas, hrozí, že by se to mohlo promítnout do zpoždění tří projektů, které jsou nejblíže k realizaci. Jde o Hinkley Point C s dvěma bloky typu EPR, Moorside s třemi bloky typu AP1000 a Wylfa Newydd s dvěma bloky typu ABWR.

To souvisí i s druhým zmíněným problémem, což je omezení, resp. částečné ukončování, aktivit v oblasti výstavby nových bloků firmou Toshiba, která většinově vlastní původně americký Westinghouse. Znamená to problém pro projekt jaderné elektrárny Moorside.

Pokud by se Toshiba rozhodla z tohoto projektu vystoupit úplně, konsorcium Nugen, které má jeho realizaci na starosti, by muselo hledat nového partnera nejen pro financování, ale i pro poskytnutí technologie. V současnosti konsorcium tvoří japonská Toshiba a francouzská Engie (původně GDF Suez). Podle dohadů deníku Financial Times by se novým partnerem mohla stát korejská firma KEPCO, která se již připravovala na vstup na britský trh s jadernými technologiemi.

Korejské reaktory nejsou v současnosti licencovány pro použití ve Spojeném království, takže by změna technologie mohla vést k minimálně čtyřletému zpoždění. Reaktory AP1000 byly v závěrečné fázi licenčního procesu, ale nyní by musel nastat znovu od začátku.

jaderná energie - Po brexitu by mohlo vzniknout celoevropské jaderné společenství - Nové bloky ve světě (Moorside Site MPS birds eye view 1 1200x646 1024) 3
Vizualizace jaderné elektrárny Moorside se třemi bloky typu AP1000. (Zdroj: Nugen)

Projekt JE Moorside je velmi důležitý pro hrabství Cumbria, protože jedním z hlavních zaměstnavatelů je zde právě jaderná energetika a další služby v oblasti jádra. V Sellafieldu byla v 50. letech minulého století spuštěna první britská jaderná elektrárna a dnes se zde nachází největší britský institut zabývající se výzkumem a vývojem v oblasti jádra a nakládáním s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem. Stoupenci projektu nových bloků v Moorside proto hledají vládní záruku o budoucnosti tohoto projektu.

Jedním z řešení finančního zajištění projektu by mohlo být odkoupení podílu v projektové společnosti britskou vládou. Podle deníku Guardian to ministrům navrhoval bývalý poslanec za Konzervativní stranu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že by tento přístup nebyl příliš podporován, zcela ho vyloučit nelze, protože deník Financial Times přinesl informace o tom, že britská vláda uvažovala o převzetí podílu v JE Wylfa Newydd.

Pokud by se projekt JE Moorside neuskutečnil, hrozí Spojenému království problémy při zajišťování dostatku elektřiny pro obyvatelstvo i průmysl. Paul Dorfman z Institutu energetiky na univerzitě University College London k tomu pro Guardian uvedl: „Jde o opravdu velký kus energetické skládačky. Pokud by plány v lokalitě Moorside nevyšly, v energetické strategii Spojeného království vznikne existenční díra.“

Aby k tomu nedošlo je podle Yea důležité usnadnit vstup zahraničních dodavatelů jaderných technologií na britský trh. Říká: „Vláda musí vytvořit vhodné podmínky pro země jako je Čína, Korea a Rusko, aby přišly do Spojeného království, investovali zde a stavěli.“

Zdroj: Financial Times, Guardian, Sunday Telegraph

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..