Japonská společnost Chugoku Electric Power Company podala k regulačnímu úřadu pozměněný plán na likvidaci prvního bloku její jaderné elektrárny Shimane.

jaderná energie - Plán na likvidaci prvního bloku JE Shimane byl pozměněn - Ve světě (SHIMANE NPP) 1
JE Shimane (zdroj: Wikipedia)

První blok JE Shimane byl mezi pěti reaktory, které byly oficiálně trvale odstaveny v dubnu roku 2015. Společnost Chugoku v dubnu loňského roku předložila svůj plán na likvidaci prvního bloku JE Shimane k regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) ke schválení. Její plán nastiňuje zařízení a vybavení elektrárny, které má být demontováno, a časový harmonogram pro dokončení prací.

Společnost Chugoku dne 14. února uvedla, že předložila svůj pozměněný plán. Po zpětné vazbě od úřadu NRA k jejímu původnímu plánu společnost přidala úseky potvrzující skutečnost, že práce na likvidaci prvního bloku jaderné elektrárny Shimane neovlivní bezpečný provoz na druhém bloků téže elektrárny. Dále do plánu doplnila, že použité palivo uložené v lokalitě elektrárny nebude poškozeno v případě ztráty chladicí vody v bazénech určených pro skladování paliva, sdělila společnost. Společnost Chugoku také poskytla úřadu NRA další podrobnosti o tom, jak bude udržováno zařízení v prvním bloku JE Shimane během likvidace tohoto bloku.

Společnost Chugoku očekává, že likvidační práce na prvním bloku JE Shimane – s varným reaktorem (boiling water reactor – BWR) s instalovaným výkonem 460 MWe, jenž zahájil komerční provoz v březnu 1974 – budou dokončeny v březnu roku 2046.

Společnost podala k úřadu NRA v prosinci 2013 žádost ke schválení znovuspuštění druhého bloku jaderné elektrárny Shimane, ve kterém se nachází varný reaktor s výkonem 791 MWe. Jedná se o jeden z dvaceti reaktorů, které procházejí procesem restartu.

První blok JE Shimane byl jedním z pěti starších japonských reaktorů, o kterých bylo oficiálně rozhodnuto v polovině března roku 2015, že budou trvale odstaveny – v návaznosti na zavedení systému, který rozhodl o tom, které bloky již nemají být restartovány. Další bloky, kterých se toto rozhodnutí týkalo, byly: první dva bloky JE Mihama společnosti Kansai Electric Power Company, první blok jaderné elektrárny Tsuruga firmy Japan Atomic Power Company a první blok JE Genkai společnosti Kyushu Electric Power Company.

Společnost Kansai, která předložila svůj plán na likvidaci prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Mihama k úřadu NRA v únoru minulého roku, předložila obdobné změny svého plánu začátkem tohoto měsíce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..