Společnost Toshiba Corp se plánuje stáhnout z vedoucí role v projektech na výstavbu nových jaderných bloků ve Velké Británii a Indii, uvedl dobře informovaný zdroj. Důvodem těchto kroků jsou hrozící odpisy ve výši několika miliard dolarů.

jaderná energie - Oslabená Toshiba chce opustit britský i indický jaderný trh - Ve světě (toshiba) 1
Logo společnosti Toshiba Corp v jejím sídle v Tokiu (zdroj: reuters.com)

Odchod z britského a indického trhu by umožnil Toshibou vlastněné společnosti Westinghouse zaměřit se na mnohem užší část jaderného průmyslu – namísto velkých civilních projektů, jako je výstavba nových jaderných elektráren, uvedl zdroj.

Zároveň by ale s tímto krokem vyvstalo mnoho otázek, neboť projekt Toshiby byl klíčový pro britské plány na obměnu stárnoucí jaderné flotily ve Spojeném království, zároveň projekt firmy v Indii byl dosud největším projektem svého druhu v této zemi.

Společnost Toshiba se stala jedním z největších hráčů v jaderném průmyslu v roce 2006, kdy koupila společnost Wetinghouse. V té době jaderný sektor zažíval krátkodobý boom, který ukončila v roce 2011 havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.  Od té doby se starosti Toshiby v jaderném sektoru jenom prohloubily, nejprve v roce 2015 zasáhl firmu účetní skandál a nyní se firma musí vypořádávat s překročením nákladů v projektech výstavby nových amerických jaderných bloků.

Informovaný zdroj uvedl, že odpisy na americkém trhu odsunuté na 14. února letošního roku, kdy má společnost oznámit výsledky svého hospodaření, by mohly dosáhnout až 6 miliard dolarů, což značně poškodí vlastní kapitál skupiny.

Firma NuGen, Toshibou vedený společný podnik s francouzskou společností Engie, měla v plánu v Británii vybudovat tři bloky s tlakovodními reaktory AP1000 navrženými společností Westinghouse. Bloky měly vyrůst v pobřežní lokalitě Moorside v hrabství Cumbria.

Avšak investice do projektu ve výši 15-20 miliard dolarů je nyní s finančními potížemi pro Toshibu nemožná, uvádí jeden ze zdrojů s tím, že britská vláda zatím o dalším pokračování/zrušení projektu nebyla informována.

Dva zdroje rovněž tvrdí, že z projektu firmy Nugen by se chtěla stáhnout také firma Engie, neboť nová generální ředitelka firmy nechce do nových jaderných projektů investovat. Engie ale tyto informace odmítla jakkoliv komentovat.

Británii tak možná čeká hledání nových investorů. „Musí to být někdo s velkým kapitálem. Hlavní otázkou pro Londýn ale zůstává, do jaké míry by měl nové jaderné bloky stavět soukromý sektor,“ uvedl jeden ze zkušených jaderných poradců.

Jeden ze zdrojů uvádí, že Toshiba zvažuje dokonce úplný odchod z projektu firmy Nugen, ve které v současné době vlastní 60% podíl. Konečné rozhodnutí prý firma učiní až po prodeji divize výroby paměťových čipů. Prodej této divize byl oznámen v lednu letošního roku, zahájen pak byl na začátku února.

Všechny tři informované zdroje ale odmítly zveřejnění svých jmen, neboť nebyly oprávněny mluvit s médii.

Mluvčí společnosti Toshiba uvedl, že firma nyní zhodnocuje jaderný sektor působící mimo domácí Japonsko. „Zatím nebylo o ničem rozhodnuto, včetně zapojení společnosti Toshiba v projektu jaderné elektrárny Moorside,“ uvedl mluvčí.  Společnost NuGen věc odmítla komentovat.

Opuštění indického trhu

V Indii jednala společnost Westinghouse s indickou státní společností Nuclear Power Corporation of India o kontraktu na výstavbu šesti bloků s reaktory typu AP1000. Projekt měl silnou podporu jak ze strany indického premiéra Narendra Modiho, tak ze strany bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy.

Všechny tři zdroje se shodují na tom, že další pokračování tohoto projektu je za současné situace téměř nemožné.

„Indická vláda byla spokojená s tím, že by měla v projektu jednoho partnera, který by se postaral o celý projekt, ale takto projekt pokračovat již nemůže,“ uvedl první ze zdrojů s tím, že k projektu se bude muset přidat nějaká indická nebo zahraniční civilní inženýrská skupina, která by do projektu vstoupila a zajistila jeho financování.

Společnost Westinghouse by tak pouze dodala jaderné vybavení, podotkl zdroj.

Zástupci indického regulačního úřadu ani zdejší ministerstvo zahraničí nereagovalo na žádost o komentář k této věci.

Společnost Westinghouse byla tradičně výrobcem jaderných reaktorů, nikoliv stavitelem celých jaderných elektráren včetně turbín, parogenerátorů nebo transformátorů.

Avšak poté, co se po nehodě v JE Fukušima Dajiči značně zpřísnila bezpečnostní regulační pravidla, čímž se výstavba jaderných elektráren značně prodražila, byli výrobci jaderných reaktorů donuceni přijmout roli na realizaci celé elektrárny.

Zdroj tvrdí, že Westinghouse se nyní vrátí ke svým kořenům jako odborná jaderná společnost, zatímco Toshiba přestane přijímat projekty na výstavbu celých jaderných elektráren, takže Westinghouse bude moci prodávat pouze své jaderné reaktory AP1000.

„Toshiba se tak stáhne z role hlavního dodavatele projektů výstaveb nových jaderných elektráren,“ uvedl zdroj.

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..