Světová asociace provozovatelů jaderných zařízení (World Association of Nuclear Operators – WANO) předložila zprávu o inspekci ukrajinské jaderné elektrárny Rovno. Jednalo se o první inspekci, kterou provedly společně dvě centra asociace WANO. Gaetan Le Corvec, vedoucí operací pařížského centra asociace WANO, uvedl, že inspekce neodhalila žádné kritické nedostatky.

jaderná energie - Organizace WANO dokončila inspekci jaderné elektrárny Rovno - Ve světě (Rovno plant 460 Energoatom) 1
JE Rovno (zdroj: World Nuclear News)

Energoatom, ukrajinská státní společnost provozující zdejší jaderné elektrárny, v listopadu minulého roku uvedl, že inspekce provedená moskevským a pařížským centrem asociace WANO byla velmi vítaným cvičením. Dne 22. února letošního roku pak společnost Energoatom oznámila, že od asociace WANO obdržela oficiální zprávu o inspekci, která byla provedena 28 specialisty z celkem deseti zemí.

V tiskovém prohlášení společnosti Energoatom Le Corvec poděkoval prezidentovi společnosti Energoatom Jurimu Nedaškovskému a celému personálu elektrárny. „Během našeho auditu jsme nenalezli žádné kritické nedostatky, zatímco doporučení uvedená ve zprávě budou cestou k sebezdokonalení společnosti Energoatom,“ uvedl Le Corvec bez dalších podrobností.

Nedaškovskij následně dodal: „Jsem potěšen, že první společná inspekce dvou center WANO proběhla na ukrajinské elektrárně. Je pro nás velmi užitečné zjistit, jak jsme viděni očima evropských specialistů. Ze začátku jsme měli obavy, jaké budou výsledky inspekce, ale už první předběžné výsledky ukázaly, že to pro nás bude velmi užitečná zkušenost a těšíme se na další spolupráci, která nám efektivně pomůže při dalším zvyšování bezpečnosti elektrárny.“

Prezident společnosti Energoatom uvedl, že si je jistý, že zpráva WANO povede ke zlepšení dalšího provozu jaderné elektrárny Rovno.

Elektrárna nese název města na severozápadě Ukrajiny, u kterého se nachází. Přestože v ukrajinštině je název tohoto města Rivne, elektrárna nese jeho Ruský název – Rovno.

V jaderné elektrárně Rovno se nacházejí čtyři provozované jaderné bloky s celkovým výkonem 2 835 MWe. V prvních dvou blocích jsou tlakovodní reaktory VVER-440, jež do provozu vstoupily v letech 1980 a 1981. Druhá dvojice bloků pak obsahuje výkonnější variantu – tlakovodní reaktory VVER-1000. Třetí blok do provozu vstoupil v roce 1986, čtvrtý blok pak až v roce 2004.

Jaderná elektrárna Rovno byla první jadernou elektrárnou sovětského typu, na které proběhla mise organizace Operational Safety Review Team (OSART) z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Naposledy proběhla mise OSART v JE Rovno na žádost ukrajinské vlády na konci roku 2008, přičemž zaměřena byla na bloky číslo tři a čtyři.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..