Provozovatelé jaderných elektráren, kteří se v poslední době potýkají s nízkými výkupními cenami za silovou elektřinu a s konkurencí ze strany levného zemního plynu, uvádějí, že mohou pomoci naplnit volební sliby prezidenta Trumpa v oblasti vytváření nových pracovních míst.

jaderná energie - Nový americký prezident by mohl najít společnou řeč s jaderným průmyslem - Ve světě (1393953280516) 1
JE Nine Mile Point ve státě New York (zdroj: power-eng.com)

Maria Korsnick, prezidentka a generální ředitelka institutu Nuclear Energy Institute, v rozhovoru pro server Bloomberg dne 2. února uvedla, že Trump bude jadernou energetiku pravděpodobně podporovat více než jeho předchůdce Barack Obama, který spíše preferoval solární a větrné elektrárny. Plány amerického jaderného průmyslu na výstavbu dalších nových jaderných bloků jsou totiž v souladu s volebními sliby současného prezidenta na vytváření nových pracovních míst a na zvýšení investic do domácí infrastruktury.

Zisky provozovatelů amerických jaderných bloků v poslední době prudce klesají s kolapsem velkoobchodních cen za silovou elektřinu. Dalšími negativními vlivy jsou pak silná konkurence ze strany levného zemního plynu a silně dotovaných obnovitelných zdrojů. Do roku 2025 má být podle současných plánů odstaveno dalších pět jaderných reaktorů, čímž se celkový počet provozovaných jaderných bloků od roku 2009, kdy začaly bouřlivé změny na energetickém trhu, sníží o 10. Typická jaderná elektrárna přitom zaměstnává od 400 do 700 lidí.

„Věřím, že v blízké době budou uznány benefity jaderné energetiky v oblastech poskytování pracovních míst a infrastrukturního rozvoje,“ uvedla Maria Korsnick. „Předchozí prezidentský úřad se zaměřoval více na obnovitelné zdroje.“

Prvotní signály naznačují, že nový prezident Trump by mohl jaderné energetice poskytnout podporu a zároveň by mohl být více vnímavý k současným problémům tohoto sektoru. Podle dokumentů získaných serverem Bloomerang Trumpův tým požádal americké ministerstvo energetiky o plány, jak udržet v provozu současné jaderné bloky jako součást národní infrastruktury a jak zamezit předčasnému odstavovaní jaderných reaktorů.

Regulační podpora

Trumpův úřad by mohl pomoci například prostřednictvím komise Federal Energy Regulatory Commission (FERC), která dohlíží na americký energetický trh. Komise by tak měla zajistit, aby bezemisní elektřina vyrobená v jaderných reaktorech byla konkurenceschopná levným plynovým a uhelným elektrárnám i dotovaným obnovitelným zdrojům, uvedla Maria Korsnick.

Kromě vybojování podpory u amerického prezidenta Maria Korsnick současně usiluje také o to, aby i další americké státy následovaly New York a Illinois, které schválily opatření, jež mají v provozu udržet jaderné elektrárny potýkající se s ekonomickými problémy.

V prosinci tak stát Illinois schválil roční náklady ve výši 235 milionů dolarů, které mají po dobu deseti let udržovat jaderné elektrárny Quad Cities a Clinton společnosti Exelon v provozu.  V srpnu minulého roku stát New York schválil státní podporu v celkové roční výši 500 milionů dolarů na podporu jaderných elektráren R.E. Ginna a Nine Mile Point společnosti Exelon a JE James A. FitzPatrick, kterou společnost Exelon kupuje od firmy Entergy.

„Komise FERC může jaderné elektrárny podpořit za jejich přínos stejně, jak je podporují již některé americké státy,“ uvedla Maria Korsnick.

Americký jaderný průmysl přináší podle institutu Nuclear Energy Institute zdejší ekonomice každoročně 60 miliard dolarů, přičemž zaměstnává více než 100 000 lidí. To je jedna z klíčových informací, na kterou institut v Bílém domě upozorňuje, poznamenala Marie Korsnick.

„Současné plány jaderného průmyslu přinesou zdejší ekonomice mnoho dalších pracovních míst, a proto si myslím, že by tyto plány mohly u současného prezidenta uspět,“ dodala Maria Korsnick.

Zdroj: Bloomberg

O autorovi

admin

1 Comment

    Zaměření jaderné energetiky v USA je nutno směrovat na nové perspektivní reaktory 4 generace, stará zařízení postupně uzavírat, pokračovat na vybudování nové rozvodné sítě v některých státech. To jsou podněty z národních laboratoří.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..