Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) s včerejším dnem skončily konzultace se zájemci o stavbu nového jaderného bloku v Česku. Tato informace vyplývá z dřívějšího vyjádření ministerstva. Schůzky se konaly od 26. ledna, každému ze šesti zájemců byly věnovány dva dny. Resort se nechce k jednání do jejich skončení vyjadřovat. Jednání vede mimo jiné vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

jaderná energie - Na MPO skončily konzultace se zájemci o stavbu jaderného bloku v ČR - Nové bloky v ČR (lto dukovany) 1
Prioritní je dostavba JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

O dostavbu českých jaderných elektráren mají zájem tyto podniky: ruská státní korporace Rosatom; francouzská společnost EDF, americko-japonská firma Westinghouse Electric Company; jihokorejská společnost KHNP; čínský podnik China General Nuclear Power; a společný projekt firem Areva a Mitsubishi – Atmea.

Rozhodnutí o výstavbě zdržuje rozhodnutí o způsobu financování projektu. Po lednovém jednání vládního jaderného výboru Jan Mládek (ČSSD), ministr průmysl, uvedl, že na formě financování není shoda. Jednání se zúčastnili mimo jiné také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministr Babiš před jednáním poznamenal, že dokud bude ministrem financí, stát stavbu reaktoru finančně nepodpoří. Domnívá se, že skupina ČEZ – provozovatel elektráren – si může bez problémů půjčit peníze na trhu. Také ministr Mládek sdělil, že by preferoval variantu, kdyby se stavba bloku uskutečnila bez státních garancí.

Mládek tehdy sdělil, že by bylo vhodné vypracovat analýzu dopadu, kdyby blok stavěla sama skupina ČEZ, na její dividendovou politiku. Dále mají vzniknout analýzy, zda není riziko, že by stavbu nového bloku z peněz skupiny ČEZ mohli negativně vnímat minoritní akcionáři. Majoritním akcionářem společnosti ČEZ je stát. Prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 %. Dalších 20 % drží právnické osoby a zbylých 10 % fyzické osoby.

Už v dubnu 2014 neposkytla současná vláda státní garance na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Odhady nákladů dostavby se tehdy pohybovaly v rozmezí 200-300 miliard korun.

Právě Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a jednoho bloku v JE Temelín – s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Prioritní je podle dřívějšího Mládkova vyjádření rozšíření JE Dukovany.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..