Poslední kondenzátor v jaderné elektrárně Barakah nacházející se ve Spojených Arabských Emirátech byl instalován, oznámila dne 7. února společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec). Kondenzátor ochlazuje páru vyrobenou v parogenerátoru poté, co vykoná práci na roztočení turbíny.

jaderná energie - Na čtvrtém bloku JE Barakah byl instalován kondenzátor - Nové bloky ve světě (Barakah 4 condenser 460 small file) 1
Kondenzátor JE Barakah (zdroj: World Nuclear News)

Kondenzátory jsou důležitou součástí všech elektráren, které používají páru na roztáčení turbíny, včetně jaderných, uhelných či paroplynových. Kondenzátor instalovaný na čtvrtém bloku JE Barakah je jedním z největších na Středním východě.

Kondenzátory pro jadernou elektrárnu Barakah jsou navrženy tak, aby vyhovovaly podmínkám prostředí Arabského zálivu, kde je elektrárna umístěna. Úřad Federal Authority for Nuclear Regulation Spojených arabských emirátů stanovuje, že teplota odpadní vody z elektrárny nesmí být víc než 5 °C nad teplotou okolního prostředí v zálivu. Kondenzátory v JE Barakah používají mořskou vodou smíchanou s chladicí vodou, aby bylo zajištěno splnění této podmínky. Když elektrárna vyrábí elektrickou energii, proteče přes 85 000 titanových a nerezových trubek kondenzátorů kolem 6 000 metrů krychlových mořské vody za minutu.

Kondenzátor instalovaný na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Barakah byl vyroben v Jižní Koreji a odeslán ve třech dílech, z nichž každý váží 700 tun a měří 27 metrů na délku. Kondenzátor byl pak sestaven pod širým nebem vedle budovy turbíny čtvrtého bloku.

Podobná práce byla dokončena v JE Barakah na dalších třech blocích mezi lety 2014 a 2016. Generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammádí uvedl, že absolvování závěrečné instalace demonstrovalo „hladký sled“ stavebních prací, což ukázalo výhody při výstavbě čtyř identických bloků najednou.

Stavební práce na strojovně čtvrtého bloku jaderné elektrárny Barakah budou dokončeny v průběhu několika příštích měsíců, blok je nyní z více než 38 % kompletní, prohlásila společnost Enec.

Čtyři Koreou navržené reaktory APR1400 se staví v lokalitě Barakah, v západní části města Abú Zabí. Elektrárna byla pro společnost Enec postavena konsorciem vedeným korejskou společností Korean Electric Power Company a je nyní kompletní přibližně ze 76 %. Provoz prvního bloku by měl být zahájen později v tomto roce, přičemž ostatní bloky by ho měly následovat zhruba v ročních intervalech.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..