Čtvrtek, 24 září
Shadow

LN: Tendr na nový blok má být vypsán za rok, formát výběru ale stále není znám

Podle zprávy z Lidových novin plánuje ČEZ vypsat tendr na nový blok v Dukovanech v roce 2018 podle stanoveného plánu. Dosud nebylo jasné, zda se bude jednat opět o veřejnou soutěž a dodávku na klíč. Zpráva však vzbuzuje více otázek než odpovědí, protože podle ní Česko plánuje vyjednat výjimku, aby i v rámci soutěže mohlo klást požadavky na zapojení českého průmyslu.
 
Podobně jako elektrárna na snímku je zamlžená i řada věcí okolo výběru dodavatele. (Zdroj: archiv)
 
Zatím se přesně neví, jak ani kdo ji zaplatí, ale největší zakázka v historii Česka se podle šéfa energetického obra ČEZ bude soutěžit. Tendr na stavbu jaderného bloku v Dukovanech, jehož cena se odhaduje na 120 miliard korun, vypíše firma podle plánu – za rok.

„V harmonogramu je jeden z milníků, že se zahájí výběr dodavatele v prvním čtvrtletí 2018. Takhle s tím počítáme. Dokumentace ještě není hotová, ale ve zkratce: budeme hledat dodavatele na klíč. Jeden blok v Dukovanech. Tak to pravděpodobně bude,“ řekl Daniel Beneš LN s odkazem na Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky.

Příliš mnoho otazníků

Zprávu vítá český průmysl, který si od tendru slibuje tučné zakázky, i ministr financí Andrej Babiš, jehož resort vlastní v ČEZ většinu akcií. „Určitě ano,“ vzkázal LN bez dalšího vysvětlování v SMS zprávě.

Jenomže na to, aby stoupenci jádra mohli jásat, je kolem dukovanského projektu příliš mnoho otazníků. „Půjde rozhodně o výběr. Konkrétní podoba se teprve bude připravovat podle toho, jaké budou legislativní možnosti,“ odpovídá Beneš na otázku, zda firma soutěž vypíše podle zákona o veřejných zakázkách. Ovšem právě způsob výběru dodavatele je vedle financování pro celý projekt klíčový.

Celý text najdete na webu lidovek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..