Podle zprávy z Lidových novin plánuje ČEZ vypsat tendr na nový blok v Dukovanech v roce 2018 podle stanoveného plánu. Dosud nebylo jasné, zda se bude jednat opět o veřejnou soutěž a dodávku na klíč. Zpráva však vzbuzuje více otázek než odpovědí, protože podle ní Česko plánuje vyjednat výjimku, aby i v rámci soutěže mohlo klást požadavky na zapojení českého průmyslu.
 
jaderná energie - LN: Tendr na nový blok má být vypsán za rok, formát výběru ale stále není znám - Nové bloky v ČR (S139605 1024) 1
Podobně jako elektrárna na snímku je zamlžená i řada věcí okolo výběru dodavatele. (Zdroj: archiv)
 
Zatím se přesně neví, jak ani kdo ji zaplatí, ale největší zakázka v historii Česka se podle šéfa energetického obra ČEZ bude soutěžit. Tendr na stavbu jaderného bloku v Dukovanech, jehož cena se odhaduje na 120 miliard korun, vypíše firma podle plánu – za rok.

„V harmonogramu je jeden z milníků, že se zahájí výběr dodavatele v prvním čtvrtletí 2018. Takhle s tím počítáme. Dokumentace ještě není hotová, ale ve zkratce: budeme hledat dodavatele na klíč. Jeden blok v Dukovanech. Tak to pravděpodobně bude,“ řekl Daniel Beneš LN s odkazem na Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky.

Příliš mnoho otazníků

Zprávu vítá český průmysl, který si od tendru slibuje tučné zakázky, i ministr financí Andrej Babiš, jehož resort vlastní v ČEZ většinu akcií. „Určitě ano,“ vzkázal LN bez dalšího vysvětlování v SMS zprávě.

Jenomže na to, aby stoupenci jádra mohli jásat, je kolem dukovanského projektu příliš mnoho otazníků. „Půjde rozhodně o výběr. Konkrétní podoba se teprve bude připravovat podle toho, jaké budou legislativní možnosti,“ odpovídá Beneš na otázku, zda firma soutěž vypíše podle zákona o veřejných zakázkách. Ovšem právě způsob výběru dodavatele je vedle financování pro celý projekt klíčový.

Celý text najdete na webu lidovek.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..