Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v minulém měsíci rekordních 1,627 TWh elektrické energie. Jedná se o nejvyšší měsíční výrobu od začátku provozu elektrárny, tj. od prosince roku 2000. Tomuto rekordu pomohlo především mrazivé počasí, díky kterému se lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. ČTK sdělil tuto informaci dne 3. února tiskový mluvčí JE Temelín Marek Sviták.

jaderná energie - JE Temelín vyrobila v lednu rekordních 1,6 TWh elektřiny - V Česku (05 temelin) 1
JE Temelín (zdroj: cez.cz)

Lednové výroby patří v temelínské elektrárně tradičně k nejvyšším. Dosavadní měsíční rekord – z října roku 2015 – překonal Temelín o 393 MWh. Nejvyšší denní výroby dosáhly oba bloky v minulém měsíci dne 30. ledna, kdy vyrobily 55,689 MWh. Naopak nejmenší byla dne 13. ledna, kdy elektrárna dodala do sítě 52,104 MWh.

Mluvčí Sviták prohlásil: „Lednová výroba by vystačila jihočeským domácnostem téměř rok a půl. Pomáhá chladné počasí a i to, že leden má 31 dní. A každá hodina provozu má na výrobní výsledky vliv.“

Ačkoliv v lednu elektrárna dosáhla výrobního rekordu, ohledně dlouhodobé předpovědi je vedení elektrárny opatrné. Celkové výsledky budou podle temelínského ředitele Bohdana Zronka hodně ovlivněny odstávkou pro výměnu paliva, která začne na druhém bloku ve druhé polovině měsíce května. ČEZ plánuje, že potrvá necelé tři měsíce. Odstávka prvního bloku pak začne v závěru roku. Zronek doplnil: „Velmi pečlivě sledujeme ve spolupráci s výrobcem turbínu druhého bloku. Je totiž citlivá na změny parametrů.“

Oba temelínské bloky nyní pracují na plný výkon. Výkon druhého bloku je však podle Svitáka přibližně o 10 MW vyšší. „Z prvního bloku totiž vytápíme vlastní areál a nedaleký Týn nad Vltavou,“ vysvětlil mluvčí.

Jaderná elektrárna Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Jeho produkce pokrývá 20 % české spotřeby. V loňském roce elektrárna vyrobila 12,1 TWh elektrické energie, což je téměř o 2 TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci zapříčinily odstávky. I přesto vyrobila JE Temelín ze všech českých zdrojů nejvíce: elektřina z ní by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižním Čechám by vydržela téměř čtyři roky. Dosud nejvíce elektřiny vyrobila tato jihočeská elektrárna v roce 2012, kdy do sítě dodala 15,3 TWh elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    Asi chyba v nadpisu 1,6 MWh za měsíc ,to tam vyrábí el. energii ten záložní dieselagregát? Jinak skvělý výkon !

      Chybka se vloudila, děkujeme Vám za upozornění.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..