Asi 70 milionů korun plánuje investovat do roku 2020 Jaderná elektrárna Temelín – aby zlepšila zázemí dodavatelských firem. Budou vytvořena nová parkovací místa, energetici stavebně upraví i tři haly pro údržbu. V JE Temelín byly rovněž zpřísněny kontroly dodavatelů. Tyto informace řekl ČTK dne 22. února tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták. V temelínské elektrárně působí desítka dodavatelských firem, které zaměstnávají 600 lidí. Roční zakázky těchto firem se pohybují v hodnotě stovek miliónů korun.

jaderná energie - JE Temelín plánuje investici v hodnotě 70 milionů korun do stavebních úprav - V Česku (MG 03961) 1
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Energetici v letošním roce vybudují v areálu 25 nových parkovacích míst pro užitková auta. Na ploše o velikosti přes 5 000 metrů čtverečních má každá z dodavatelských firem hned několik pracovišť. Společnost ČEZ celkově do stavebních úprav investuje 70 milionů korun. Bohdan Zronek, ředitel elektrárny, sdělil ČTK: „Pokud chceme od dodavatelů kvalitní práci, musíme jim vytvořit podmínky. Budovy jsou staré více jak dvacet let a rekonstrukce je potřeba. Jde o investici do budoucna, která se vyplatí.“

JE Temelín chce zlepšit zázemí a prostředí. Ředitel Zronek uvádí, že k tomu má přispět i nový jídelní kout, jenž funguje od ledna. Jan Kruml, vedoucí péče o zařízení elektrárny, prohlásil: „Chceme oddělit odpočinkovou a pracovní část. Jídelní kout je první krok, budou následovat šatny a místnosti pro operativní porady.“ V loňském roce dostaly novou střechu garáže pod dílnami a byly opraveny vnitřní prostory haly pro obráběcí práce.

Jaderná elektrárna Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Její produkce pokrývá 20 % české spotřeby. První elektřinu vyrobila elektrárna v prosinci roku 2000. V minulém roce JE Temelín vyrobila 12,1 TWh elektrické energie, tj. téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkce byla způsobena odstávkami. I přesto JE Temelín vyrobila ze všech českých zdrojů nejvíce: její elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř 4 roky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..