Indická vláda se rozhodla, že všechny budoucí elektrárny stavěné zahraničními společnostmi budou obsahovat reaktory o výkonu nejméně 1 200 MWe, uvedla indická tisková agentura Press Trust of India (PTI) dne 12. února letošního roku. „V současné době již disponujeme zahraničními jadernými bloky o výkonu 1 000 MWe (JE Kudankulam),“ uvedl jeden ze zástupců indické vlády. „Jestliže si můžeme nechat stavět bloky o výkonu 1 000 MWe, není žádný důvod, abychom si nenechali stavět jejich výkonnější varianty a zajistit jejich optimální využití,“ dodal.

Indie v současné době staví s podporou ruské státní jaderné korporace Rosatom bloky s tlakovodními reaktory typu VVER-1000 o výkonu 1 000 MWe v jaderné elektrárně Kudankulam. První dva bloky elektrárny jsou již v provozu, dva bloky jsou ve výstavbě a další dva bloky se zde plánují. Agentura PTI uvedla, že druhá jaderná lokalita určená pro výstavbu ruských jaderných bloků – Kavali ve státě Andhra Pradesh – bude obsahovat už reaktory s větším výkonem 1 200 MWe.
Indie vyvíjí a staví také vlastní těžkovodní tlakové reaktory (PHWR). V současnosti provozované bloky tohoto typu mají instalovaný výkon mezi 220 MWe a 540 MWe, avšak Ministerstvo pro atomovou energii již staví novou třídu těchto reaktorů o výkonu 700 MWe.
Indická vláda schválila také navýšení výkonu šesti jaderných bloků typu AP1000, které mají být postaveny americkou společností Westinghouse v lokalitě Kovvada ve státě Andhra Pradesh – na 1 208 MWe. Realizace projektu je ale v současné době vzhledem k problémům, kterým čelí mateřská firma Westinghousu, japonská společnost Toshiba, nejistá.
Indie pak plánuje také výstavbu šesti reaktorů EPR, které mají postavit francouzské společnosti EDF a Areva v lokalitě Jaitapur ve státě Maharashtra. Každý z navrhovaných bloků má mít instalovaný výkon 1 650 MWe. Projekt ale rovněž čelí zpožděním, a to především kvůli obavám z indických právních předpisů týkajících se odpovědnosti a finančním problémům, které postihly Arevu a EDF.
Zdroj: Nuclear Engineering International
1 Comment
Plány, plány a zase jen plány. Například blok 1000 MW Kudankulam – 2 se začal stavět 4.července 2002. Zatím nedosáhl operačního provozu. Doba stavby = 15 let. Čína staví podobné bloky 5 let. Navíc Westinghouse i Areva mají velké finanční problémy = budoucnost nejistá . Lepší „koně“ jsou rozhodně Rosatom či CGN.