Desetitísíce připomínek k zamýšlené stavbě nových jaderných bloků v lokalitě Dukovan dostalo během dvou měsíců vedení nově založené firmy EDU II.

Společnost ČEZ už cílevědomě pracuje na budoucí náhradě jaderných elektráren v Česku tím, že loni vytvořila dvě nové firmy, tedy dceřiné společnosti, pro projekty nových bloků u Dukovan a Temelína. Zatím jsou stoprocentně vlastněny ČEZem. „Má to několik výhod. Jednak bude projekt transparentně oddělený od ČEZu z pohledu financování. Do této společnosti může vstoupit cizí investor, což je pro nás klíčové a důležité pro další rozvoj,“ sdělil generální ředitel dceřiné společnosti Elektrárna Dukovany II Martin Uhlíř.
Proces EIA
Jednou z důležitých záležitostí přípravy nové elektrárny (než se vůbec kopne do země) je posuzování vlivu stavby na životní prostředí, tedy tzv. proces EIA. Vedení nově vzniklé firmy EDU II tento proces zahájilo v červenci loňského roku, kdy zveřejnilo dokument oznámení záměru. Do 27. září loňského roku probíhal sběr připomínek k zamýšlené stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech od občanů z České republiky i ze zahraničí.
„My jsme potom následně v prosinci dostali souhrn připomínek a mohu vám říct, že jsou jich desítky tisíc. My jsme všechny tyto připomínky zpracovali, shrnuli jsme podobné a vyšlo z toho zhruba 600 oblastí, které musíme dopracovat do tzv. velké dokumentace EIA,“ informoval ředitel EDU II Uhlíř.
Celý text najdete na webu Horáckých novin.