Hasiči z Jaderné elektrárny Temelín absolvovali v loňském roce 1 020 výjezdů, jednalo se hlavně o preventivní zásahy. Ve srovnání s rokem 2015 jich měli o 283 víc, neboť přibylo požárních asistencí spojených s delšími odstávkami. ČTK sdělil tuto informaci dne 8. února tiskový mluvčí JE Temelín Marek Sviták. Nový atomový zákon stanovuje, že hasiči budou muset mít bezpečnostní prověrku NBÚ.

jaderná energie - Hasiči z JE Temelín měli vloni 1 020 výjezdů, nově musejí mít prověrku NBÚ - V Česku (08 temelin) 1
JE Temelín (zdroj: cez.cz)

V průměru vyjížděli hasiči v minulém roce skoro třikrát denně, ale žádný požár nehasili. Nejčastěji poskytovali technickou výpomoc a dohlíželi na činnosti spojené s požárním rizikem (jako broušení nebo práce na generátoru). Roman Havlín, ředitel bezpečnosti ČEZ, řekl ČTK: „Loni asistovali u rizikových prací v průměru každý den, dohlíželi na ně v 369 případech.“

Kdekoliv v areálu elektrárny mají hasiči povinnost zasáhnout nejpozději do čtyř minut. Celkem 231 loňských případů výjezdů souviselo s technickou výpomocí. Radek Vymazal, velitel temelínských hasičů, sdělil ČTK: „Její charakter je různý. Od vyproštění lidí z výtahu, likvidaci námrazy z chladicích věží až po práce ve čtyřiceti metrech.“

Hasiči budou letos jedni z prvních, kteří požádají o bezpečnostní prověrku NBÚ. Kvůli novému atomovému zákonu bude muset do roku 2020 projít touto prověrkou až pětkrát více zaměstnanců jaderných elektráren. První žádosti budou z JE Temelín podány v únoru, celkově se v elektrárně prověrky týkají asi 500 lidí.

Temelínskou jednotku tvoří 76 hasičů. Čtyři směny se střídají po 12 hodinách. K práci využívají čtyři cisterny, protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Jejich zázemí mají v seizmicky odolné budově. Při zásazích využívají i osvětlovací balony nebo mobilní čerpadla. Sviták doplnil: „Vedle toho umí zlikvidovat neviditelné plameny, které jsou charakteristické pro hoření vodíku, nebo vyprostit lidi z trosek budov. Od loňského podzimu jsou součástí poplachového plánu kraje.“ A na závěr dodal, že vloni šestkrát hasiči vyjížděli za hranice elektrárny, většinou k dopravním nehodám.

Elektrárna v roce 2016 vyrobila celkem 12,1 TWh elektrické energie, což je téměř o 2 TWh méně než v roce předcházejícím. Nižší produkce byla zapříčiněna odstávkami. JE Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku, její produkce pokrývá 20% české spotřeby.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..