ITER je zkratka pro mezinárodní termonukleární experimentální fúzní reaktor. Jedná se o demonstrační projekt, který má dokázat ekonomickou uskutečnitelnost a provozuschopnost těchto reaktorů. Klasické jaderné reaktory pracují na principu štěpení paliva ve formě uranů, či plutonia, zatímco fúzní reaktor pracuje na principu slučování lehkých jader za vzniku těžších. Fúzní reakce mohou být různé, například slučování deuteria a deuteria, deuteria a tricia, či tricia a tricia. Energie z těchto reakcí se pohybuje v rozmezí od 3 do 18 MeV, emituje se neutron, odštěpky mohou být tricium, či hélium.

jaderná energie - Fúzní reaktor ITER fotogalerie - Fotografie (iter) 1
Vizualizace tokamaku ITER (Zdroj: https://www.iter.org)

Celkový rozpočet reaktoru ITER je 18 miliard euro. Výstavba probíhá ve Francii poblíž města Cardarache od roku 2007. Reaktor by měl produkovat první plazma kolem roku 2025. Plánovaný výkon reaktoru je 500 MW a plasma by v něm mělo být udrženo po dobu 500 sekund. Reaktor ITER neslouží jako elektrárna, není zde projektována žádná turbína a veškeré teplo vyrobené fúzní reakcí bude odvedeno do okolí přes soustavu výměníků tepla.

Fúzní reaktory se dělí podle způsobu udržení plazmatu a zažehnutí fúzní reakce na reaktory, kde je fúze zažehnuta pomocí silných elektromagnetů, jak je tomu například v tokamaku ITER, či obecně ve stelarátorech. Druhou skupinu tvoří laserem řízené fúzní reaktory, kde zažehnutí fúzní reakce je zajištěno silným laserem.

V následující fotogalerii si můžete prohlédnout výstavbu tokamaku ITER.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“21″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“200″ thumbnail_height=“150″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“21″ number_of_columns=“3″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..