Francouzské jaderné společenství French Nuclear Society (SFEN) uvedlo, že země si potřebuje udržet současné jaderné kapacity, pokud chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů, aniž by musely zvyšovat ceny elektřiny. Dokument vydaný organizací SFEN tak navrhuje možné způsoby jak toho dosáhnout.

jaderná energie - Francie potřebuje jádro pro energetický přechod - Ve světě (Logo Texte CMJN) 1
Logo společenství SFEN (zdroj: polenucleairebourgogne.fr)

Francouzské národní shromáždění vydalo konečné schválení návrhu zákona s názvem Energy Transition for Green Growth v červenci roku 2016. Mezi hlavními cíli tohoto zákona je 40% redukce emisí skleníkových plynů do roku 2030, respektive 75% redukce do roku 2050 oproti roku 1990; snížení spotřeby elektrické energie do roku 2050 na polovinu oproti roku 2012; zvýšení podílu obnovitelných zdrojů elektřiny na energetickém mixu země na 32 %; a snížení podílu jaderné energetiky na energetickém mixu země ze současných 75 % na 50 % do roku 2025.

V dokumentu vydaném dne 20. února letošního roku organizace SFEN uvádí, že hlavním cílem energetické transformace země je snížení spotřeby fosilních paliv. Francii by s tímto cílem mohla jaderná energetika velmi pomoci.

Francie již nyní zvýšila svoji energetickou nezávislost na fosilních palivech na 94 % prostřednictvím využívání jaderné energeticky a obnovitelných zdrojů (především vodních elektráren), uvedla organizace SFEN.

„Nahrazování jaderných elektráren obnovitelnými zdroji nepomůže nijak splnit cíle v oblasti omezení emisí skleníkových plynů ani cíle z oblasti konkurenceschopnosti,“ uvedla organizace SFEN.

„K zajištění toho, že se podaří splnit cíle v oblasti snižování emisí s rozumnými finančními náklady, musí být jakýkoliv krok posuzován nejen z hledisek klimatických a environmentálních aspektů,“ uvedla organizace SFEN. „Je tak nezbytné spojit si náklady veškerých akcí a jejich reálné dopady při snižování emisí skleníkových plynů.“

Organizace uvedla, že je tak nezbytné plánovat prodlužování provozu současných francouzských jaderných bloků, nebo výstavbu nových, pokud má být současně zvýšen podíl obnovitelných zdrojů elektřiny, aniž by se musely významně zvedat ceny elektřiny.

Stabilní investice do jaderné flotily zajistí pokračující provoz nízkoemisních konkurenceschopných zdrojů elektřiny a energetickou bezpečnost země, uvádí dokument – s tím, že společnost EDF plánuje do programu prodlužování životnosti současných jaderných bloků do roku 2025 investovat 54 miliard dolarů.

Organizace SFEN dále upozorňuje na to, že předčasné ukončení provozu nejstarší francouzské jaderné elektrárny (JE Fessenheim) je zbytečný výdaj, který nijak nepomůže se snižováním emisí skleníkových plynů, pouze zničí pracovní místa v okolním regionu. Přitom francouzský regulační úřad ASN již v minulosti oznámil, že bloky této elektrárny by mohly být bezpečně provozovány minimálně do roku 2021, respektive 2023.

Zpráva organizace SFEN předpokládá, že Francie začne do roku 2030 postupně obnovovat svou jadernou flotilu. V té době již bude moci čerpat ze zpětné vazby z projektů reaktoru EPR, které se staví ve Francii, Finsku a Číně a které se plánují ve Velké Británii. Zároveň francouzský jaderný průmysl zahájil projekt na vývoj nové verze reaktoru EPR zvané EPR-NM s cílem snížit náklady na výstavbu o 25-30 %. Design tohoto reaktoru by měl být dokončen kolem roku 2020, první nasazení této technologie by pak mohlo proběhnout o deset let později.

Francouzská energetická výzkumná organizace National Alliance for Coordination of Research on Energy odhaduje, že snížení podílu jaderné energetiky na energetickém mixu země na 50 % do roku 2025 povede – aspoň ze začátku – ke zvýšení emisí CO2, a to i navzdory silným investicím do výstavby obnovitelných zdrojů.

Organizace SFEN uvedla, že německý případ ukazuje „zvrácené účinky uspěchaného energetického přechodu: výrazné zvýšení cen za elektřinu, vyšší emise CO2 a problémy s energetickou rozvodnou sítí, která se mění příliš pomalu na to, aby zvládala absorbovat problémy spojené s výrobou elektřiny v obnovitelných zdrojích.“

„Diverzifikace energetického mixu a posílení podílu obnovitelných zdrojů vyžadovaného novým energetickým zákonem může být dosaženo pouze v případě, že budou splněny základní technické a ekonomické aspekty,“ uzavírá dokument organizace SFEN.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..