Pokračující provoz jaderné elektrárny Loviisa je bezpečný a splňuje všechny nutné právní a regulační požadavky, oznámil finský jaderný regulační úřad Finnish Radiation and Nuclear Safety Authority (Stuk) poté, co přezkoumal dokumenty k prvnímu periodickému bezpečnostnímu přezkumu dvoublokové elektrárny, kterou provozuje společnost Fortum.

jaderná energie - Finský regulátor potvrdil bezpečnost JE Loviisa - Ve světě (Loviisa 1 and 2 460 Fortum) 1
JE Loviisa (zdroj: World Nuclear News)

Finská vláda udělila jaderné elektrárně Loviisa prodloužení provozní licence v červenci roku 2007, díky němuž může být provozována až do roku 2027, respektive 2030.

Nicméně jednou z podmínek prodloužení provozní licence je, že společnost Fortum musí každých 10 let provést bezpečnostní zhodnocení elektrárny. Rozsah bezpečnostního posouzení musí korespondovat s podmínkami prodloužení provozní licence, uvedla společnost Fortum. Posouzení bezpečnosti elektrárny zhodnocuje její celkový stav se zaměřením na stárnutí komponent a struktur elektrárny. Posuzována je pak také schopnost samotného provozovatele zajistit pokračující bezpečný provoz.

Firma Fortum oznámila, že dokumentaci k prvnímu pravidelnému bezpečnostnímu zhodnocení úřadu Stuk předložila na konci roku 2015, tedy přesně jak úřad požadoval.

Po projití všech předložených dokumentů a po provedení potřebných inspekcí na elektrárně tak úřad Stuk dne 6. února došel k závěru, že oba bloky jaderné elektrárny Loviisa jsou v souladu se všem požadavky na další bezpečný provoz a společnost Fortum je schopná zajistit další bezpečný provoz elektrárny.

Zástupce ředitele regulačního úřadu Stuk Tomi Routamo uvedl: „Opatření společnosti Fortum na jaderné elektrárně Loviisa jsou adekvátní k zajištění pokračujícího bezpečného provozu až do vypršení platnosti současné provozní licence.“ Dále pak dodal: „Je ale důležité, aby firma nepolevila s vylepšováním bezpečnostních systémů elektrárny ani v dalších letech.“

Zástupce ředitele JE Loviisa Thomas Buddas uvedl: „Jaderná elektrárna Loviisa bezpečně a spolehlivě produkuje elektrickou energii již téměř 40 let. Během celé této doby byla s novými technologickými možnostmi, a s postupně nasbíraným know how, průběžně zvyšována bezpečnost elektrárny.“

Dále pak dodal: „V současné době probíhá na elektrárně nejrozsáhlejší modernizace za celou její historii. Tato modernizace zajistí bezpečný a spolehlivý provoz elektrárny až do konce její provozní životnosti.“ V současnosti probíhající modernizační program na zlepšení bezpečnosti elektrárny má být na obou blocích dokončen do roku 2018, podotkl Buddas.

Dokumenty k dalšímu periodickému posouzení bezpečnosti jaderné elektrárny Loviisa má společnost Fortum regulačnímu úřadu Stuk dodat na konci roku 2023.

Jaderná elektrárna Loviisa má unikátní vybavení, neboť obsahuje ruské tlakovodní reaktory VVER-440 se systémem kontroly a řízení dodaným západními společnostmi. Elektrárna je tak vybavena dalšími dodatečnými bezpečnostmi prvky, jako je například posílený kontejnment. První blok elektrárny byl do provozu uveden v roce 1977, druhý blok první elektřinu vyrobil o čtyři roky později.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..