Společnost EDF odmítá zprávu francouzského parlamentního výboru o technické a finanční proveditelnosti vyřazování jaderných bloků z provozu. Zpráva totiž tvrdí, že likvidace francouzských jaderných bloků bude trvat mnohem déle a bude dražší a náročnější, než tvrdí společnost EDF.

jaderná energie - EDF obhajuje své plány na vyřazování jaderných reaktorů z provozu - Ve světě (Dampierre en Burly1 fullscreen) 1
JE Dampierre (zdroj: wroclaw.plan.pl)

Vyšetřovací mise ohledně vyřazování francouzských jaderných zařízení z provozu předložila svoji zprávu k Národnímu výboru pro udržitelný rozvoj a regionální vývoj dne 31. ledna letošního roku.

Dokument uvádí, že EDF ohledně likvidace svých jaderných elektráren vykazuje nadměrný optimizmus. Řada zemí již začala s likvidací svých vyřazených jaderných elektráren a informace, které od nich v této oblasti máme, obecně odporují optimistickým záměrům společnosti EDF ohledně finančních a technických aspektů těchto činností.

Zpráva uvádí, že společnost EDF odhaduje hrubé náklady na odstavení celé své flotily jaderných reaktorů na 75 miliard euro, z nichž bylo dosud zajištěno 35 miliard euro, zejména prostřednictvím portfolia specializovaných aktiv. Dokument ale uvádí, že „náklady na likvidaci jaderných reaktorů budou pravděpodobně vyšší, než firma předpokládá“ a likvidační práce zaberou „pravděpodobně mnohem více času“.

Společnost EDF náklady odhadla extrapolováním odhadovaných nákladů na likvidaci jaderné elektrárny sestávající se ze čtyř francouzských 900MWe bloků – jako je například JE Dampierre – na všechny elektrárny v zemi. „Takovýto počáteční předpoklad, podle kterého bude likvidace celé jaderné flotily jednotná, je zpochybňován některými specialisty, kteří argumentují, že každý jednotlivý reaktor má vlastní historii s různými událostmi, které se za provozu elektrárny staly,“ uvádí zpráva.

Autoři dokumentu – Julien Aubert a Barabara Romagnan – uvedli, že společnost EDF těžce podhodnocuje určité aspekty, jako jsou daně, pojištění, sanace kontaminovaných zemin, přepracování použitého jaderného paliva či sociální dopad na lokální obyvatelstvo.

Reakce společnosti EDF

Ve svém prohlášení společnost EDF uvedla, že „předpokládá plnou zodpovědnost za technickou a finanční stránku likvidace vlastních jaderných elektráren“. Společnost poznamenala, že v současné době provádí likvidační práce na celkem devíti jaderných blocích: Brennilis, Bugey 1, Chinon A1, A2 a A3, Chooz A, Creys-Malville, Saint-Laurent A1 a A2.

Firma uvedla, že „jaderný blok Chooz A s tlakovodním reaktorem je nejreprezentativnějším jaderným blokem k současně provozovaným blokům v zemi“. Likvidace tohoto bloku začala v roce 2007, přičemž dokončena má být podle současných plánů v roce 2022. Firma zdůraznila, že likvidační práce na tomto bloku probíhají v souladu s harmonogramem i rozpočtem projektu.

Společnost EDF uvedla, že významný pokrok při likvidačních pracích byl proveden i na dalších osmi odstavených jaderných blocích, které obsahují reaktory tří různých typů: UNNG (grafitový reaktor poháněný přírodním uranem), reaktor na bázi rychlých neutronů a těžkovodní reaktor. „Likvidace těchto instalací je náročný a komplexní proces vyžadující vysokou odbornost společnosti EDF,“ uvedla firma.

Firma dále zdůraznila, že francouzská legislativa vytvořila mechanizmus, který je bezpečný a zároveň reguluje provozovatele jaderných zařízení. Zákon si vyžaduje, aby byla vyhrazena zvláštní finanční aktiva na financování likvidačních prací a dlouhodobého uložení jaderných odpadů. Zákon rovněž vyžaduje, aby tato aktiva byla jasně identifikována a oddělena od řízení ostatních aktiv a investic společnosti. Tyto fondy podléhají přísným a pravidelným kontrolám, a to jak ze strany vedení společnosti, tak ze strany státu.

Ke konci června roku 2016 vyhradila společnost EDF celkem 22,2 miliardy euro do fondu na likvidační práce a nakládání s jaderným odpadem.  Společnost uvedla, že fondy počítají s poznatky zjištěnými při likvidaci jaderné elektrárny Chooz A.

Nakonec společnost EDF prohlásila, že její fondy na likvidaci jaderných bloků byly v minulém měsíci prověřeny Ministerstvem životního prostředí, energetiky a moří. Ministerstvo podle firmy audit uzavřelo s tím, že v podstatě souhlasí s odhady nákladů společnosti EDF na likvidaci své flotily jaderných reaktorů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..