Dva bloky typu EPR, které se stavějí v čínské jaderné elektrárně Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong), nebudou uvedeny do komerčního provozu dříve než v druhé polovině roku 2017, respektive v první polovině roku 2018. Jedná se o zhruba šestiměsíční zpoždění oproti dosud platnému harmonogramu.

jaderná energie - Čína reviduje harmonogram výstavby bloků typu EPR - Nové bloky ve světě (Taishan 1 and 2 460 CGN) 1
JE Tchaj-šan (zdroj: World Nuclear News)

První dva bloky jaderné elektrárny Tchaj-šan jsou prvními bloky založenými na reaktorové technologii EPR francouzské společnosti Areva, které se v Číně budují. Výstavba bloků je součástí kontraktu v hodnotě 8,7 miliardy dolarů podepsaného mezi společností Areva a čínskou firmou CGN v listopadu roku 2007.

V tiskovém prohlášení na hongkongské burze dceřiná společnost firmy CGN – CGN Power -dne 20. února oznámila: „Po provedení komplexního vyhodnocení současného inženýrského stavebního plánu a relevantních rizik bylo rozhodnuto o úpravě stavebního harmonogramu projektu jaderné elektrárny Tchaj-šan.“

Společnost uvedla, že s ohledem na to, že žádný blok typu EPR dosud nebyl uveden do provozu, je potřeba na jaderné elektrárně Tchaj-šan provést více zkoušek a testů spojených s designem reaktoru a přidruženého zařízení. Tyto testy si tak vyžadují prodloužení stavebního plánu.

Firma CGN podotkla, že „bude i nadále udržovat proaktivní pracovní postoj, efektivní způsob vykonávání prací a dobrou koordinaci sil všech zúčastněných společností. Současně chce společnost i nadále zvyšovat bezpečnost a kvalitu provedených prací. Zajištění důležitých investicí má udržovat stálý pokrok v projektu a hladké uvedení jaderné elektrárny Tchaj-šan do provozu“.

Jaderná elektrárna Tchaj-šan, která se nachází asi 140 kilometrů západně od Hongkongu, je vlastněna firmou Guangdong Taishan Nuclear Power Joint Venture Company Limited, která je společným podnikem firmy CGN (70 %) a francouzské společnosti EDF (30 %).

První blok JE Tchaj-šan je v současné době ve fázi uvádění do provozu. V lednu minulého roku byly na tomto bloku dokončeny studené funkční zkoušky, v červnu téhož roku blok prošel testy těsnosti kontejnmentu. V listopadu roku 2016 pak na bloku byly zahájeny horké funkční zkoušky. Na druhém bloku elektrárny v současné době probíhá fáze instalace zařízení.

První blok typu EPR se staví ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto už od roku 2005. Od začátku výstavby byl projekt ale několikrát revidován a současně se tak očekává uvedení do provozu až v roce 2018. Další blok typu EPR se pak staví ještě ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville. Výstavba tohoto bloku začala v roce 2007, kvůli zpožděním má blok do provozu vstoupit rovněž v roce 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..