Maďarský deník Népszava přinesl koncem minulého týdne informaci o tom, že bylo ukončeno řízení Evropské komise ve věci JE Paks-II a že v tomto případě nejde o nepovolenou státní pomoc. Odvolává se na vysoce postaveného představitele Evropské komise.

jaderná energie - Brusel údajně ukončil řízení ve věci JE Paks-II - Nové bloky ve světě (paks ii 1024) 1
Vizualizace nových bloků jaderné elektrárny Paks s reaktory VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

Evropská komise má v blízké době tuto informaci oficiálně sdělit maďarské vládě. Dá se očekávat, že k tomu dojde během cesty Jánose Lázára, vedoucího kanceláře maďarského premiéra, do Bruselu, která je naplánovaná na 21. února.

Podle informací deníku má být Budapešti zasláno oficiální stanovisko Evropské komise objasňující její kritický postoj ke změnám maďarského atomového zákona.

Tímto bylo ukončeno poslední z pěti řízení, které vedla Evropská komise ve věci maďarské JE Paks-II. Lázár to komentuje: „Evropská komise zpočátku zpochybňovala právo Maďarska na uzavření této dohody. Potom se zabývala tím, zda technické a technologické parametry projektu splňují požadavky Evropské komise. Dále měla námitky k utajování důvěrných informací obsažených v dohodě a zda to splňuje pravidlům Evropské unie. Dále zkoumala otázku, zda principy státních zakázek s pojených s realizací projektu a jejich udílení jsou v souladu s evropskou legislativou. A poslední věcí je posuzování otázky poskytnutí nedovolené státní podpory.“

V současné době jsou v jaderné elektrárně Pakš provozovány čtyři bloky s tlakovodními reaktory VVER-440 ruské konstrukce, jenž byly do provozu uvedeny mezi lety 1982 až 1987. Podle mezivládní dohody podepsané v roce 2014 mají ruské společnosti a jejich mezinárodní subdodavatelé v elektrárně postavit dva nové bloky s reaktory typu VVER-1200. Součástí dohody je rovněž půjčka z ruské strany ve výši 10 miliard eur, která má pokrýt 80 % financování projektu.

Zdroj: Népszava, TZ, WNA

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..