Vláda Spojeného království nastínila svůj postoj k Evropskému společenství pro atomovou energii (European Atomic Energy Community – Euratom) v takzvaném white paper o Brexitu zveřejněné dne 2. února. Ve Velké Británii je white paper zpráva, která poskytuje informace nebo návrhy ke konkrétnímu problému.

jaderná energie - Británie potvrzuje plán vystoupit z Euroatomu - Ve světě (Theresa May) 1
Britská premiérka Theresa May (zdroj: Wikipedia.org)

White paper navazuje na vládní publikaci zákona z minulého týdne, který zmocňuje premiérku k opuštění jak Evropské unie, tak Euroatomu. Zákon o Evropské unii (Oznámení o odstoupení) obdržel dne 1. února souhlas od 398 poslanců parlamentu tedy od majoritní většiny z celkových 498 hlasů. Návrh zákona v nejbližší době bude schvalovat dolní komora parlamentu House of Commons a poté bude předložen horní komoře House of Lords. Premiérka Theresa May uvedla, že plánuje zahájit formální proces vystoupení Spojeného království z EU do konce března.

White paper o výstupu Spojeného Království z EU a o novém partnerství s Evropskou unií uvádí, že zákon z roku 2008 (novela) o Evropské unii jasně udává, že podle právních předpisů Spojeného království do partnerství s EU je zahrnut i Euroatom. Smlouva o spolupráci s Euroatomem tak „zahrnuje článek 50 ustanovení“.

 „Jak uvedla premiérka, chceme spolupracovat s našimi evropskými partnery na záležitostech týkajících se vědy a výzkumu, jaderná energetika je toho klíčovou částí. Takže náš přesný vztah s Euratomem a prostředky, prostřednictvím kterých spolupracujeme na jaderných záležitostech, budou předmětem vyjednávání  s vysokou priorito,  jaderný průmysl má pro Anglii i nadále klíčový strategický význam a opuštění Euratomu nemá vliv na náš jasný cíl – snažit se udržovat úzké a účinné mechanismy pro civilní jadernou spolupráci, ochranná opatření, bezpečnost a obchod s Evropou a našimi mezinárodními partnery,“ uvádí white paper.

 „Kromě toho – Spojené království je světovým lídrem v oblasti jaderného výzkumu a vývoje a nemáme žádný úmysl omezit naše ambice v této důležité oblasti. Británie uznává význam mezinárodní spolupráce v oblasti jaderného výzkumu a vývoje a zajistíme, aby tento trend pokračoval. Nyní hledáme alternativní způsoby spolupráce,“ dodává.

Smlouva o Euratomu poskytuje právní rámec pro civilní výrobu jaderné energie a nakládání s radioaktivními odpady pro členy společenství Euratomu, z nichž všichni jsou členskými státy EU, zdůrazňuje white paper. Smlouva s Euroatomem zahrnuje dozor nad jadernou bezpečností a opatření pro jadernou bezpečnost, pohyb a obchod s jadernými materiály, a to jak mezi členy Euratomu – jako je Francie a Spojené království – tak i třetími zeměmi, jako jsou USA, dodává.

Spojené království má „hrdou historii“ vedení a podpory nejpokročilejších výzkumů a inovací v rámci EU. Je aktivním účastníkem v programu Horizont 2020, hlavním nástrojem financování EU v oblasti spolupráce ve výzkumu a inovacích. Kromě toho Spojené království sehrálo významnou roli v rozvoji hlavních kosmických programů EU – Galileo a Copernicus – které podpořily rychlý růst vesmírného odvětví ve Velké Británii a přímo přispělo k prosperitě a bezpečnosti státu, uvádí dokument.

Spojené království bylo zakládajícím členem agentury European Space Agency, která se nedávno zavázala k investici 1,4 miliard eur do výzkumu a vývoje v příštích čtyřech letech. Spojené království bylo rovněž hnací silou evropského a mezinárodního výzkumu v oblasti jaderné fúze, uvádí white paper.

 „S opuštěním Evropské unie bychom uvítali dohodu o pokračující spolupráci s našimi evropskými partnery v hlavních vědeckých, výzkumných a technologických iniciativách… Budeme i nadále ve vůdčím postavení, dále plánujeme spolupracovat s evropskými a dalšími mezinárodními partnery na globálních snahách k vyřešení hlavních výzev, včetně změn klimatu.“

Vláda prohlásila, že dokument „poskytuje parlamentu a zemi jasnou vizi – čeho se snažíme dosáhnout při vyjednáváních o našem odchodu z a o naší nové spolupráci s Evropskou unií.“

Dne 17. ledna premiérka May stanovila 12 zásad, kterými se bude řídit vláda při výstupu z EU. White paper stanovuje základ pro tyto priority a přístup k utváření nového strategického partnerství mezi Británii a EU.

Tyto principy jsou: poskytování jistoty a jasnosti; převzetí kontroly nad našimi vlastními právními předpisy; posílení Unie; chránění naší silné historické vazby s Irskem a udržování společného prostoru cestování; řízení přistěhovalectví; zajištění práv státních příslušníků EU v Británii a příslušníků Spojeného Království v EU; ochrana práv zaměstnanců; zajištění volného obchodu s evropskými trhy; zajištění nových obchodních dohod s dalšími zeměmi; zajištění, že Spojené království zůstane nejlepším místem pro vědu a inovace; spolupráce v boji proti trestné činnosti a terorismu; a provedení hladkého a řádného odchodu z EU.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..