Energetická skupina ČEZ bude žalovat firmu Škoda JS o další peníze v souvislosti s chybnými kontrolami potrubí v Jaderné elektrárně Dukovany. Tuto informaci sdělil v rozhovoru s ČTK Daniel Beneš, generální ředitel skupiny ČEZ. Už v minulém roce podala skupina ČEZ na firmu Škoda JS žalobu o náhradu škody ve výši 611 milionů korun. Už tehdy skupina uvedla, že částka nemusí být konečná. Plzeňská firma Škoda JS dlouhodobě tvrdí, že necítí odpovědnost za vzniklé škody.

jaderná energie - Beneš: ČEZ bude kvůli JE Dukovany žalovat firmu Škoda JS o další peníze - V Česku (08 dukovany) 1
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Beneš řekl ČTK: „Je rozumné to udělat způsobem, kdy to (nárokování peněz) děláte po částech.“ Potvrdil, že skupina ČEZ z tohoto důvodu bude po určité době žalovat firmu Škoda JS o další náhradu škody. Požadovaná výše bude podle něj velmi podobná žalobě z loňského roku.

V JE Dukovany byly předloni při prověrce dokumentace nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Podání souvisí s tímto zjištěním. Správu zařízení elektráren měla na starosti právě firma Škoda JS. Ta si však na kontroly svarů najímala externího dodavatele. Kontroly svarů zapříčinily například to, že od poloviny září do konce prosince 2015 vyráběl elektrickou energii pouze jeden ze čtyř dukovanských bloků. Mimo JE Dukovany firma zintenzivnila kontrolu také ve druhé z tuzemských jaderných elektráren – v JE Temelín.

Jan Stolár, mluvčí plzeňské firmy, prohlásil: „Oznámení o podání žaloby o náhradu částky zhruba 600 milionů korun obdržela Škoda JS koncem minulého roku. Trváme na tom, že necítíme odpovědnost za škody, které vznikly společnosti ČEZ, a jsme připraveni své stanovisko obhájit.“

Dřívější odhad Michala Šnobra, energetického poradce J&T Banky, říká, že celkové dopady odstávek tuzemských jaderných elektráren v období 2015-2017 mohou činit až deset miliard korun. Beneš potvrdil: „Číslo pana Šnobra je řádově správné.“ Dále podotkl, že četnější odstávky bloků souvisejí se stářím zařízení a procesem prodlužování provozu v JE Dukovany, kterým právě elektrárna prochází. Například první dukovanský jaderný blok byl uveden do provozu v roce 1985. Na závěr dodal: „Je to jako s životním cyklem člověka. Když jste po čtyřicítce, chodíte k doktorovi častěji na víc vyšetření a vyšetření trvají delší dobu. To je přirozené.“

Případ řeší i policie. Již dříve podala skupina ČEZ trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na podvod. Další oznámení bylo podáno Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, podle něhož mohl být spáchán trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

V dubnu loňského roku odvolala skupina ČEZ z funkcí některé pracovníky JE Dukovany, kteří nesli zodpovědnost za problémy se svary. Dalším odpovědným zaměstnancům firma významně snížila mzdu. Vyšetřování odhalilo více než dvacet neúmyslných závažných nebo méně závažných porušení povinností – současných nebo bývalých pracovníků.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..