Jaderná energetika by mohla hrát významnou roli v polských dodávkách elektrické energie, uvedla agentura International Energy Agency (IEA). Využívání jádra, sdělila agentura, by zemi umožnilo zvýšit její kapacity pro výrobu elektřiny z čistých energetických zdrojů. Zároveň by Polsko posílilo svou energetickou bezpečnost.

jaderná energie - Agentura IEA vítá polské plány v oblasti jaderné energetiky - Ve světě () 1
Logo agentury IEA (zdroj: International Energy Agency)

Polsko je vysoce závislé na uhlí, z něhož získává přibližně 80 % své elektrické energie. Emise skleníkových plynů v poměru s hrubým domácím produktem v Polsku patří mezi nejvyšší mezi evropskými členskými zeměmi agentury IEA. Tuto skutečnost uvedla agentura ve svém prvním hloubkovém přezkumu země využívajícím data od roku 2011.

Podle agentury Polsko provozuje mnoho uhelných elektráren, jež jsou „staré, neefektivní a znečišťují životní prostředí“. Agentura poznamenala, že 62 % polských kapacit je starších než 30 let a 13 % se pohybuje mezi 26 a 30 lety. Nahrazení těchto elektráren, sdělila agentura IEA, reprezentuje „ekonomikou výzvu pro tento sektor, ale zároveň nabízí dobrou příležitost ke snížení znečištění ovzduší a uhlíkové stopy z výroby elektřiny“.

Nicméně agentura IEA říká, že Polsko méně podporuje „transformaci energetického systému“ než některé další členské země agentury a počítá s fosilními palivy jako se základním článkem svého energetického mixu i v dlouhodobém horizontu. Dále uvádí, že vláda přesto klade velký důraz na snižování emisí a znečištění ovzduší, zvýšení energetické účinnosti, splnění svých cílů v oblasti obnovitelné energie, dekarbonizaci svého dopravního systému a zavedení jaderné energetiky.

Polsko učinilo značný pokrok od rozhodování v roce 2009 ohledně zavedení jaderné energetiky, uvádí agentura IEA. Polský program pro jadernou energetiku, který byl schválen v roce 2014, předpokládá dvě jaderné elektrárny s výkonem 6 000 MWe, přičemž zakázka pro první elektrárnu by měla být zadána v roce 2022.

Dále agentura uvedla, že jak vláda, tak jaderný průmysl vyvinuly značné úsilí, na zajištění dostatečně vyškoleného personálu, který by mohl dohlédnout na začínající jaderný program. Nicméně agentura IEA podotkla, že je zapotřebí, aby všechny zúčastněné strany spolupracovaly a rozvíjely „kvalifikované lidské zdroje jako jsou jaderní, strojní a elektro inženýři a technici se zkušenostmi s provozem jaderné elektrárny nebo s regulační praxí“.

Agentura IEA poznamenala, že ačkoliv Polsko dosud nemá žádné jaderné reaktory v provozu, již nějaké zkušenosti s jadernou energetikou a související technologií má. Provozuje totiž výzkumné jaderné zařízení, kde se nachází výzkumný reaktor, a vykonává několik dalších jaderných výzkumných aktivit po celé zemi. Polský výzkumný reaktor je bazénového typu, jeho výkon dosahuje 30 MWt a je velmi často používán pro výrobu lékařských izotopů a pro jaderný výzkum.

Obecně se zdá, že polská veřejnost má příznivý názor na jadernou energetiku, uvedla agentura IEA. Za posledních pět let je projevována silná podpora 60-80 % poblíž dvou zvažovaných lokalit pro první reaktory, a to v oblastech Lubiatowo-Kopalino a Zarnowiec.

Nicméně agentura IEA uvedla, že časová osa stanovená dříve v tomto schváleném programu – kdy se počítalo s tím, že konečné investiční rozhodnutí bude v letošním roce a první blok bude v provozu v roce 2024 – „již není dosažitelná“, a v brzké době se očekává revidovaný plán.

Agentura IEA doplnila, že chápe, že polská vláda zveřejní revidovaný energetický plán později v tomto roce. Dále uvedla, že „důrazně pobízí Polsko, aby bezodkladně uzavřelo proces dokončování dlouhodobé energetické strategie do roku 2050“. Tento proces – podle agentury IEA – musí zahrnovat transparentní a otevřené konzultace se všemi průmyslovými zúčastněnými stranami a spotřebiteli.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..