Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vydala zimní vydání čtvrtletníku s názvem Zprávy ze Správy. Najdete zde aktuality z posledního čtvrtletí loňského roku a články o ukládání radioaktivních odpadů. Několik článků vybíráme a jejich plné znění najdete na webu SURAO.cz

 

Nový atomový zákon zvýší příspěvky pro obce

Nový atomový zákon platný od počátku příštího roku přinese některým obcím podstatné zvýšení příspěvků, které inkasují z jaderného účtu. Státní kompenzace plynoucí obcím za stanovení průzkumného území nebo lokalitám s provozovaným úložištěm vzrostou až o 30 %.

 

Prodloužení průzkumných území

SÚRAO požádala Ministerstvo životního prostředí o prodloužení průzkumného území ve všech sedmi vytipovaných lokalitách, které patří k potenciálně možným oblastem výstavby hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Koncem letošního roku vyprší platnost stávajícího povolení.

 

SÚRAO bude při přípravě hlubinného úložiště spolupracovat s finskými experty

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) využije zkušeností, které získala finská společnost Posiva při přípravě hlubinného úložiště vysokoaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva. Cílem spolupráce českých a finských expertů je zhodnocení stávající situace projektu hlubinného úložiště v Česku a především pomoc při plánování, výzkumu a vývoji v oblasti konečného ukládání vysokoaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva u nás. Čtyřletá spolupráce vyjde na 2,75 milionu eur.

 

SÚRAO má patent na systém ukládání VJP do úklonných vrtů

Listopadové vydání věstníku Evropského patentového úřadu oznámilo významnou událost – SÚRAO získala evropský patent na projekt 3DD. Jde o nový způsob ukládání vyhořelého jaderného paliva do úklonných vrtů.

 

Richard: Cesta do hlubin bezpečného úložiště

Z vrchu Bídnice nad severočeskými Litoměřicemi je nádherný výhled na okolí a kopce Českého středohoří. Jen málokdo by odhadoval, že v bývalém vápencovém dole se nachází úložiště radioaktivních odpadů Richard, které je v provozu již několik desítek let. Richard projde v následujících pěti letech zásadní modernizací. Jejím výsledkem bude podstatně efektivnější a modernější provoz úložiště po další desítky let. Veškeré práce jsou přitom naplánovány tak, že místní lidé zvýšený stavební ruch prakticky nezaznamenají.

jaderná energie - Zprávy ze Správy - Zima 2016 - Back-end (Ulozene sudy imagelarge) 1
Uložené sudy v úložišti Richard. (Zdroj: SURAO.cz)

 

Na Bukově se testují speciální razící technologie

Příprava na budoucí výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů představuje unikátní projekt, v jehož rámci se ověřuje nebo bude používat řada speciálních i nových špičkových technologií. Jednou z nich je takzvaná metoda hladkého výlomu, která dovoluje razit v horninovém masívu prostory s maximální šetrností. Díky hladkému výlomu lze vybudovat v podzemí prostory pro ukládání radioaktivních odpadů s minimalizací narušení okolního prostředí.

 

Plné znění Zpráv ze Správy je dostupné na SURAO.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..