Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vydala zimní vydání čtvrtletníku s názvem Zprávy ze Správy. Najdete zde aktuality z posledního čtvrtletí loňského roku a články o ukládání radioaktivních odpadů. Několik článků vybíráme a jejich plné znění najdete na webu SURAO.cz
Nový atomový zákon zvýší příspěvky pro obce
Nový atomový zákon platný od počátku příštího roku přinese některým obcím podstatné zvýšení příspěvků, které inkasují z jaderného účtu. Státní kompenzace plynoucí obcím za stanovení průzkumného území nebo lokalitám s provozovaným úložištěm vzrostou až o 30 %.
Prodloužení průzkumných území
SÚRAO požádala Ministerstvo životního prostředí o prodloužení průzkumného území ve všech sedmi vytipovaných lokalitách, které patří k potenciálně možným oblastem výstavby hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Koncem letošního roku vyprší platnost stávajícího povolení.
SÚRAO bude při přípravě hlubinného úložiště spolupracovat s finskými experty
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) využije zkušeností, které získala finská společnost Posiva při přípravě hlubinného úložiště vysokoaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva. Cílem spolupráce českých a finských expertů je zhodnocení stávající situace projektu hlubinného úložiště v Česku a především pomoc při plánování, výzkumu a vývoji v oblasti konečného ukládání vysokoaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva u nás. Čtyřletá spolupráce vyjde na 2,75 milionu eur.
SÚRAO má patent na systém ukládání VJP do úklonných vrtů
Listopadové vydání věstníku Evropského patentového úřadu oznámilo významnou událost – SÚRAO získala evropský patent na projekt 3DD. Jde o nový způsob ukládání vyhořelého jaderného paliva do úklonných vrtů.
Richard: Cesta do hlubin bezpečného úložiště
Z vrchu Bídnice nad severočeskými Litoměřicemi je nádherný výhled na okolí a kopce Českého středohoří. Jen málokdo by odhadoval, že v bývalém vápencovém dole se nachází úložiště radioaktivních odpadů Richard, které je v provozu již několik desítek let. Richard projde v následujících pěti letech zásadní modernizací. Jejím výsledkem bude podstatně efektivnější a modernější provoz úložiště po další desítky let. Veškeré práce jsou přitom naplánovány tak, že místní lidé zvýšený stavební ruch prakticky nezaznamenají.

Na Bukově se testují speciální razící technologie
Příprava na budoucí výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů představuje unikátní projekt, v jehož rámci se ověřuje nebo bude používat řada speciálních i nových špičkových technologií. Jednou z nich je takzvaná metoda hladkého výlomu, která dovoluje razit v horninovém masívu prostory s maximální šetrností. Díky hladkému výlomu lze vybudovat v podzemí prostory pro ukládání radioaktivních odpadů s minimalizací narušení okolního prostředí.
Plné znění Zpráv ze Správy je dostupné na SURAO.cz