Dne 20. ledna byla v Jaderné elektrárně Dukovany zahájena plánovaná odstávka prvního výrobního bloku. Energetici začali snižovat jeho výkon v poledne, druhá turbína u něho byla odpojena v 18:15 h, sdělil ČTK tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Výroba dukovanské elektrárny tak klesla na polovinu, neboť od září loňského roku je odstaven i blok číslo dvě. Oba bloky procházejí odstávkou z důvodu modernizace jejich společné centrální čerpací stanice. Souběh odstávek podle plánů potrvá přibližně 50 dní. V JE Dukovany jsou celkem čtyři bloky, zbylé dva fungují na plný výkon.

jaderná energie - Výroba JE Dukovany poklesla na polovinu kvůli odstávkám dvou bloků - V Česku (04 dukovany) 1
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Odstávky v Dukovanech se podle skupiny ČEZ nedotknou dodávek elektřiny pro spotřebitele. Mluvčí společnosti Ladislav Kříž uvedl: „I přes mrazivé dny máme nadále dostatek zdrojů k pokrytí spotřeby v Česku a jsme stále schopni vypomáhat i zahraničí.“ Dále řekl, že v provozu je většina bloků elektráren firmy ČEZ – kromě několika málo, na kterých se provádí nutné opravy.

Technici budou u centrální čerpací stanice prvního dvojbloku modernizovat řídicí a kontrolní systém. Pokud by neprobíhaly odstávky obou bloků souběžně, nebylo by možné práce uskutečnit. Tato modernizace je nezbytná, aby skupina ČEZ mohla získat povolení po další dlouhodobý provoz druhého bloku, sdělil mluvčí elektrárny. Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal povolení pro první blok v březnu minulého roku, u zbylých tří bloků by ho měla společnost ČEZ získat v roce letošním.

Letos budou podle plánu odstaveny dva ze čtyř dukovanských bloků ještě jednou, a to během léta. Bude se jednat o odstávku třetího a čtvrtého bloku, důvodem bude opět modernizace jejich centrální čerpací stanice. I v tomto případě by měl souběh odstávek trvat asi 50 dní.

Nyní odstavený první blok JE Dukovany by měl obnovit dodávky elektřiny do sítě v květnu. Energetici během odstávky vymění v jeho reaktoru pětinu paliva za čerstvé. Kromě stovek standardních činností se v tomto bloku uskuteční dalších 45 významných technických akcí. Mluvčí Bezděk popsal: „Bude provedena kontrola tlakové nádoby reaktoru, teplosměnných ploch parogenerátorů nebo výměny potrubních tras superhavarijních napájecích čerpadel.“

Druhý blok elektrárny je odstaven od loňského 16. září, zprovozněn bude v polovině měsíce března.

Odstávky dukovanských bloků jsou od předminulého roku delší kvůli kontrolám svarů a dokončování velkých investic, které směřují k zajištění provozu elektrárny na dalších 20 let. Letošní rok by měl být posledním takovým mimořádným rokem. Z tohoto důvodu zůstane výroba elektřiny na loňské nižší úrovni, s jejím růstem počítá skupina ČEZ od příštího roku.

Jaderná elektrárna Dukovany, jejíž celkový instalovaný výkon činí 2 040 MWe, pokrývá pětinu spotřeby elektrické energie v Česku. Minulý rok dodala elektrárna do sítě 11,954 TWh elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..