V Česku dne 1. ledna vešel v platnost nový atomový zákon, jenž zpřesňuje požadavky a procesní pravidla pro provoz současných a pro spouštění nových bloků jaderných elektráren. Vláda uvedla, že zpřesnění napomůže státní správě mnohem efektivněji usměrňovat kroky při umisťování, výstavbě, spouštění a provozování nových jaderných bloků. Státní úřad pro jadernou bezpečnost sdělil, že účelem nové legislativní úpravy je také zajištění vyšší úrovně bezpečnosti mírového využívání jaderné energie a ionizujícího záření.

jaderná energie - Vešel v platnost nový atomový zákon, jenž má pomoci při stavbě nových bloků - V Česku (jarvis 56f19647498ea754521d47df) 1
Nový atomový zákon má pomoci při stavbě nových jaderných bloků v Česku (zdroj: ihned.cz)

Mimo jiné zákon stanovuje, co jsou citlivé činnosti podle zákona o ochraně utajovaných skutečností. Osoby vykonávající tyto záležitosti související s jadernou energií budou potřebovat bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad bude muset podle odhadu vlády nově prověřit minimálně 2 700 lidí.

Nejvíce se změna dotkne energetické skupiny ČEZ, která prohlásila, že prověrkou bude muset projít řádově 2 000 zaměstnanců společnosti. Dále však upozornila, že řada zaměstnanců prověrky již má. Jedná se např. o většinu operátorů jaderných elektráren a o zaměstnance, kteří zajišťují transport jaderných materiálů.

Dále zákon na základě zásahu Sněmovny zvyšuje oproti původnímu návrhu jednorázový přípěvek obcím z jaderného účtu jako kompenzaci, že v jejich katastru bylo stanoveno chráněné území pro ukládání jaderného odpadu do podzemí. Původně navrhla vláda částku 30 milionů korun, poslanci schválili částku ve výši až 50 milionů korun.

Naopak bylo poslanci sníženo plánované navýšení pravidelného poplatku za použité palivo z jaderných elektráren. Poplatek se bude počítat jako sazba násobená množstvím vyrobené elektrické energie v MWh. Vláda původně požadovala, aby sazba činila až 80 korun za MWh. Sazba však byla Sněmovnou stanovena přesně na 55 korun. Doposud činil poplatek 50 korun za vyrobenou MWh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..