První parogenerátor byl vyzdvihnut na své místo v jaderné elektrárně VC Summer, která se staví ve státu Jižní Karolína. Jedná se o první z těchto komponent, jež mají být nainstalovány v blocích s designem AP1000, které staví společnost Westinghouse ve Spojených státech amerických.

jaderná energie - V JE Summer byl instalován první parogenerátor - Nové bloky ve světě (Summer first SG SCEG 460 1) 1
Umisťování parogenerátoru na své místo (zdroj: World Nuclear News)

Parogenerátor vážící 680 tun byl zvednut na své místo ve druhém bloku jaderné elektrárny Summer jedním z největších jeřábů na světě. Blok vyžaduje celkem dvě takovéto komponenty, které mají v průměru přibližně 6 metrů a jsou dlouhé přes 24 metrů. Parogenerátory zajišťují přenos tepla z reaktoru do sekundárního okruhu, kde dochází k přemeně vody na páru.

Parogenerátor byl dodán korejskou společností Doosan a byl přepravován na lodi přes přístav Charleston. Cesta z přístavu na lokalitu staveniště pak proběhla prostřednictvím železniční dopravy – na vozíku, jenž je speciálně navržen pro přepravu těžkých nadrozměrných nákladů.

Společnost South Carolina Electric & Gas (SCE&G) a spoluvlastník – podnik Santee Cooper – staví v lokalitě Summer celkem dva reaktory s designem AP1000. Společnost Westinghouse je dodavatelem projektu, stavbyvedoucím je firma Fluor. Výstavba obou bloků započala v roce 2013. Očekává se, že druhý blok bude spuštěn v roce 2019 a třetí blok ho bude následovat o rok později. V jaderné elektrárně Summer je v současné době v provozu jediný tlakovodní reaktor.

Dva bloky s designem AP1000 jsou rovněž ve výstavbě v jaderné elektrárně Vogtle v lokalitě Waynesboro ve státě Georgia. Po dvou blocích se staví i v jaderných elektrárnách San-men (pinyin: Sanmen) a Chaj-jang (pinyin: Haiyang), jež se nacházejí v Číně. Všechny čtyři čínské bloky mají být podle plánů v provozu do konce letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..