V zimním vydání Zpráv ze Správy vydala Správa úložišť radioaktivních odpadů čtvrtý díl seriálu o hlubinném úložišti s názvem Úložiště není skládka: Vyhořelé jaderné palivo. Prozatím se skladuje v meziskladech. Jak již název napovídá dozvíte se v něm, jak je použité jaderné palivo skladováno než bude moci být zavezeno do hlubinného úložiště.

jaderná energie - Úložiště není skládka: Vyhořelé jaderné palivo. Prozatím se skladuje v meziskladech. - Back-end (Koncept HU v CR imagelarge) 1
Koncept hlubinného úložiště pro Česko. (Zdroj: SÚRAO.cz)

Jaderné elektrárny, stejně jako jiné průmyslové provozy, produkují odpady. Jedná se vlastně o zanedbatelné množství. Pro srovnání: obě české jaderné elektrárny vyprodukují ročně cca 100 tun vyhořelého jaderného paliva, zatímco v Praze, kde žije jen desetina obyvatel ČR, vznikne ročně 6 000 000 tun komunálních odpadů.

Jelikož vyhořelé jaderné palivo spadá do kategorie nebezpečných odpadů, je mu věnována nadstandardní pozornost. Vyhořelé palivo je po vyjmutí z reaktoru vysoce radioaktivní. Po vyjmutí z reaktoru putují palivové soubory nejprve do reaktorových bazénů, kde se chladí několik let (4-10). Poté jsou pod vodou naskládány do kontejneru. Uzavřený kontejner nejprve vyschne a pak pomocí vlečky přejede do meziskladu vyhořelého paliva.

V České republice existují tři sklady vyhořelého jaderného paliva. Nejstarší z roku 1995 se nachází v areálu jaderné elektrárny Dukovany a je již zcela zaplněný. Druhý mezisklad, jak se také těmto provozům říká, rovněž v Dukovanech, zahájil činnost v roce 2006. Nejmladší funguje od roku 2010 v areálu JE Temelín. Ve všech případech se jedná o tzv. suché sklady: palivo se v nich skladuje bez použití vody, potřebné odstínění zajišťují speciální kontejnery.

Celé znění článku najdete ve Zprávách ze Správy.

Předchozí díly seriálu Úložiště není skládka je dostupné také na webu Správy úložišť:

Zprávy ze Správy jaro 2016 – Úložiště není skládka I

Zprávy ze Správy léto 2016 – Úložiště není skládka II: Hlubinné úložiště – potřebujeme ho vůbec?

Zprávy ze Správy podzim 2016 – Úložiště není skládka III: Mýty versus fakta

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..