Maďarský regulační úřad Hungarian National Atomic Energy Office (OAH) prodloužil provozní licenci pro třetí blok maďarské jaderné elektrárny Pakš o dalších 20 let, uvedla maďarská státní zpravodajská agentura MTI. Mezitím maďarská vláda plánuje omezit kapitálové navýšení společnosti MVM Pakš II nuclear power plant, která je zodpovědná za plánované rozšíření elektrárny.

jaderná energie - Třetímu bloku JE Pakš byla prodloužena provozní licence až do roku 2036 - Nové bloky ve světě (Paks 460 Paks NPP) 1
JE Pakš (zdroj: World Nuclear News)

Jaderná elektrárna Pakš nacházející se asi 100 kilometrů od hlavního města Budapešti se v současné době sestává ze čtyř bloků s ruskými tlakovodními reaktory VVER-440, které byly postupně uváděny do provozu mezi lety 1982 a 1987. Elektrárna pokrývá asi třetinu maďarských energetických potřeb.

Třetí blok elektrárny byl do provozu uveden v roce 1986, přičemž jeho původní třicetiletá provozní licence vypršela 31. prosince minulého roku.

Regulační úřad OAH uvedl, že na začátku prosince minulého roku obdržel žádost o prodloužení provozní licence čtvrtého bloku elektrárny o dalších dvacet let, tedy do 31. prosince roku 2037. První dva bloky elektrárny již prodloužení provozní licence získaly a mohou tak být provozovány až do roku 2032, respektive do roku 2034.

Podle mezivládní dohody podepsané mezi Maďarskem a Ruskem na počátku roku 2014 mají ruské společnosti a jejich mezinárodní subdodavatelé v jaderné elektrárně Pakš postavit dva bloky s reaktory typu VVER-1200. Součástí dohody je také státní úvěr v hodnotě 10 miliard euro, který má pokrýt asi 80 % nákladů na novou elektrárnu označovanou jako JE Pakš II.

Evropská komise v minulém roce schválila kontrakt mezi Ruskem a Maďarskem na rozšíření elektrárny. V rámci schvalovacího řízení zkoumala především oblast zadávání zakázek a zároveň posuzovala, zda financování projektu není státní dotací. Dne 17. listopadu minulého roku Evropská komise ukončila řízení, které proti maďarské vládě vedla v oblasti zadávání veřejných zakázek spojených s projektem. Stále ale probíhá řízení, zdali financování elektrárny je nebo není státní podpora.

Na konci září minulého roku společnost MVM Pakš II obdržela schválení studie zkoumající dopady rozšíření elektrárny na životní prostředí, v říjnu pak společnost podala žádost o licenci pro lokalitu pro nové dva bloky. Veřejná slyšení týkající se projektu elektrárny byla zahájena 13. prosince minulého roku ve městě Pakš.

První blok jaderné elektrárny Pakš II má být podle současných plánů zprovozněn v roce 2025, druhý blok by ho měl následovat o rok později.

Tisková agentura MTI v prosinci minulého roku informovala, že maďarská vláda plánuje změnit zákon o rozpočtu společnosti MVM Pakš II z roku 2016 a kromě dalších měřítek na snížení nákladů plánuje také omezit výdaje v roce 2017 o 3,9 milionů dolarů a omezit chce také navýšení kapitálu společnosti MVM Pakš II o 277 milionů dolarů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..