Naváz Šaríf, pákistánský premiér, dne 28. prosince slavnostně uvedl do provozu čtvrtý pákistánský reaktor ve třetím bloku jaderné elektrárny Chashma, která se nachází v provincii Paňdžáb.

634548332220242000
JE Chasma (zdroj: www.cnecc.com)

Výstavba tohoto bloku, jenž obsahuje Čínou navržený tlakovodní reaktor CNP-300, započala v březnu roku 2011. Blok dosáhl první kritičnosti dne 3. října a k distribuční síti byl připojen dne 15. října. Výkon bloku byl od té doby postupně zvyšován až na nominálních 100 %. Dne 7. prosince společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) uvedla, že třetí blok JE Chashma dokončil „demonstrační test spolehlivosti trvající 100 hodin“, což značí konec akceptačních testů bloku.

Třetí blok jaderné elektrárny Chashma je jedním ze dvou bloků s reaktorem CNP-300, které se v této lokalitě nachází. Čtvrtý blok JE Chashma, jehož výstavba začala 9 měsíců po zahájení stavby třetího bloku, v současné době prochází fází uvedení do provozu a očekává se, že bude připojen k síti během první poloviny roku 2017.

V lokalitě Chashma – také označované jako Chasnupp – se již nacházejí dva Čínou dodané tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 300 MWe: první blok, který je v komerčním provozu od roku 2000, a druhý blok, jenž funguje od roku 2011. Pákistán disponuje rovněž Kanadou dodaným těžkovodním tlakovým reaktorem o výkonu 125 MWe – v prvním bloku jaderné elektrárny Karáčí, který je v komerčním provozu od roku 1972.

Třetí blok JE Chashma s výkonem 340 MWe je podle prohlášení, které bylo vydáno dne 28. prosince, výsledkem „vzájemné spolupráce“ mezi společností CNNC a komisí Pakistan Atomic Energy Commission.

Premiér Šaríf popsal dokončení třetího bloku jako další milník směrem k odstranění výpadků elektrické sítě v zemi. Také uvedl, že je přesvědčen, že čtvrtý blok vstoupí do provozu s předstihem v první polovině roku 2017.

Premiér na závěr poznamenal, že cíl země je navýšit jadernou kapacitu na 8 800 MW do roku 2030.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..