Maďarský regulační úřad OAH schválil 20leté prodloužení provozu 3. bloku jaderné elektrárny Paks, který je v provozu od roku 1986. Oznámil to Antal Kovács, ředitel mediálního oddělení JE Paks. Podobný proces probíhá i v Česku: zpracovává se dokumentace pro prodloužení provozu 2. bloku jaderné elektrárny Dukovany, který má stejný typ reaktoru jako JE Paks.

jaderná energie - Třetí blok JE Paks bude v provozu o 20 let déle - Ve světě (JE PAKS) 1
JE Paks se čtveřicí reaktorů typu VVER-440 V213, které byly vyrobeny v plzeňské škodovce a spuštěny v letech 1982 až 1987. (Zdroj: Atomeromu.hu)

Kovács sdělil, že tisíce stránek dokumentace odůvodňují, že 3. blok JE Paks s reaktorem VVER-440 má velké projektové rezervy, splňuje všechny bezpečnostní požadavky a z technického hlediska je způsobilý k dalšímu provozu. Dodal, že jde také o velmi výhodné řešení z ekonomického pohledu, neboť JE Paks produkuje nejlevnější elektřinu ze všech maďarských zdrojů.

Dále připomněl, že 3. blok JE Paks je prvním blokem s 15měsíčním palivovým cyklem, který získal povolení ke vstupu do prodlouženého provozu. Tento cyklus má výhodu oproti původnímu 12měsíčnímu v tom, že umožňuje zkrátit odstávky bloku, snížit náklady na údržbu a zmenšit dopad na životní prostředí.

Do procesu prodloužení provozu byli zapojeni také zahraniční odborníci a dohlížela na něj Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). V listopadu 2016 podal provozovatel JE Paks žádost o prodloužení provozu 4. bloku, který má nyní provozní povolení platné do konce letošního roku.

Původní projektová doba provozu jaderných elektráren s reaktory VVER-440 byla stanovena na 30 let, ale technický stav bloků ukazuje, že jsou schopny dalšího provozu. Proto před uplynutím této doby probíhá hodnocení způsobilosti k dalšímu provozu a nutné modernizace. První dva bloky JE Paks drží povolení k provozu na dalších 20 let, tedy do roku 2032, resp. 2034.

V Česku podobným procesem prošel 1. blok JE Dukovany, spuštěný v roce 1985, jehož provoz byl prodloužen 30. března 2016 na dobu neurčitou za splnění technických požadavků. Povolení bylo uděleno na základě rozsáhlého posouzení dokumentace a stavu bloku a celé lokality jaderné elektrárny. Podobně slovenské dva bloky JE Jaslovské Bohunice uvedené do provozu v letech 1984 a 1985 drží povolení k dlouhodobému provozu bez časového omezení, ale pravidelně se hodnotí splnění technických kritérií. V Rusku byl prodloužen provoz reaktorů typu VVER-440 o 15 let, v případě 4. bloku Kolské JE dokonce o 25 let. Třetí blok Novovoroněžské JE s pilotním reaktorem VVER-440 byl odstaven na konci loňského roku po celkových 45 letech provozu.

 

Pro informaci:

Jaderná elektrárna Paks leží na břehu Dunaje asi 110 kilometrů od Budapešti. Jsou zde provozovány čtyři bloky s reaktory VVER-440, které byly spouštěny v letech 1982 až 1987. Komplety reaktorů a další komponenty byly dodány z plzeňské Škody (dnes Škoda JS) a na výstavbě se podílely také další české firmy.

V jaderné elektrárně Paks 2 je připravována výstavba dvou bloků s reaktory VVER-1200, které se řadí do generace III+. V roce 2014 byla podepsána mezivládní dohoda mezi Maďarskem a Ruskem o výstavbě této elektrárny a dohoda o poskytnutí úvěru Ruskem pro financování 80 % investičních nákladů. Zahájení výstavby je plánováno na roky 2017-2018 a nové bloky by měly začít dodávat elektřinu v letech 2024-2025. Projekt má hodnotu 12,5 miliardy eur. Podle dohody o dodávkách paliva bude prvních 10 let provozu nových bloků dodávat jaderné palivo ruská společnost TVEL.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..