Projekt stavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech došel do poloviny své cesty, oznámila společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec). Celková výstavba jaderné elektrárny tvořené čtyřmi výrobními bloky je nyní dokončena asi ze 75 %.

jaderná energie - Stavební milníky na třetím a čtvrtém bloku JE Barakah - Nové bloky ve světě (Barakah 3 and 4 progress Jan 2017 Enec 460) 1
Rozestavěná jaderná elektrárna Barakah (zdroj: World Nuclear News)

Nedávné stavební milníky zahrnují umístění kopule na kontejnmentovou budovu reaktoru třetího bloku, která zastřešuje konstrukci, do které byla instalována v červenci roku 2016 reaktorová nádoba. Tento úspěch znamená, že třetí blok je nyní dokončen z více než 62 %. Postupně pokračují práce na lití betonu a dokončování stavebních prací, přičemž vše by mělo být podle očekávání dokončeno v prvním čtvrtletí letošního roku, doplnila společnost Enec.

Plošina turbogenerátoru ve čtvrtém bloku je nyní dokončená a instalovány byly také finální obkladové prstencové desky kontejnmentu reaktoru. Nyní začaly práce na stavbě budovy, ve které bude umístěna turbína, a proběhne lití betonu do vnitřní a vnější části reaktorové kontejnmentové budovy čtvrtého bloku.

Zástupce generálního ředitele společnosti Enec Ahmed Al Rumaithi sdělil, že společnost očekává, že instalace reaktorové tlakové nádoby do čtvrtého bloku bude možná v polovině roku 2017. „Výstavba čtvrtého bloku je nyní hotová z 35 % a je v předstihu – s dokončením plošiny a prstenců, k čemuž došlo přibližně 10 měsíců poté, co byly tyto práce dokončeny na třetím bloku,“ uvedl Rumaithi.

„Tyto milníky jsou výsledkem rozsáhlé spolupráce společnosti Enec s hlavním dodavatelem a partnerským podnikem – korporací Korean Electric Power Corporation,“ prohlásil generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi.

Výstavba čtyř Koreou navržených reaktorů AP1400 v lokalitě Barakah započala v roce 2012. Očekává se, že první blok vstoupí do provozu v tomto roce – s tím, že další bloky by ho měly následovat v ročních intervalech. Celá elektrárna by měla být dokončena v roce 2020. Podle očekávání by jaderná elektrárna Barakah se všemi čtyřmi reaktory v provozu měla pokrývat čtvrtinu spotřeby elektrické energie ve Spojených arabských emirátech a měla by zamezit emisím 12 milionů tun oxidu uhličitého ročně.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..