Společnost Rolls-Royce jmenovala partnerské společnosti, se kterými bude pracovat na uvedení technologie malých modulárních reaktorů na britský trh. Na vývoji této reaktorové technologie tak budou se společností Rolls-Royce spolupracovat společnosti Amec Foster Wheeler, Nuvia a Arup společně s výzkumným centrem Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre, uvedl mluvčí společnosti pro server World Nuclear News dne 9. ledna letošního roku. „V průběhu vývoje přibudou určitě ještě další partneři,“ dodal.

jaderná energie - Společnost Rolls-Royce jmenovala partnery pro realizaci projektů britských malých modulárních reaktorů - Ve světě (Rolls Royce logo transparent png) 1
Logo britské společnosti Rolls-Royce (zdroj: logos-download.com)

V říjnu minulého roku společnost Rolls-Royce uvedla, že malé modulární reaktory mohou podpořit britskou ekonomiku mezi lety 2030 až 2050 částkou ve výši 100 miliony liber, neboť zapojené společnosti jsou přímo britské, nebo mají v Británii silné zastoupení. Poslední prohlášení společnosti přichází v době, kdy britská vláda připravuje podporu pro rozvoj malých modulárních reaktorů a dalších inovativních jaderných technologií. Na tyto účely se chystá v následujících letech vydat nejméně 250 milionů liber.

Mluvčí firmy Rolls-Royce uvedl, že společností vytváří tým z velkých britských inženýrských firem, který přemění plány na britské malé modulární reaktory v realitu. Vytvořit by se tím mohlo až 40 000 vysoce ceněných pracovních míst, přičemž potenciální exportní trh má odhadovanou hodnotu až 400 miliard liber.

„V současnosti spolupracujeme s jedněmi z nejvíce zkušených britských inženýrských společností a jaderných organizací na využití obrovského potenciálu malých modulárních reaktorů pro širší nasazení ve Velké Británii. Sdílíme společnou víru, že domácí technologie malých modulárních reaktorů může hrát klíčovou roli v posilování stability britského energetického mixu současně s vytvořením dobře ohodnocených pracovních míst a ceněného duševního vlastnictví, které by se mohlo využít na exportních trzích. Pracujeme na tom, abychom mohli postavit celé jaderné elektrárny, které by se ve Spojeném království mohli začít objevovat za zhruba deset let. Věříme, že malé modulární reaktory by pomohly posílit britskou průmyslovou strategii,“ uvedl mluvčí společnosti Rolls-Royce.

Tým společností chce vytvořit projekty na výstavbu celých jaderných elektráren, které by mohly napájet města o velikosti Leeds, které má zhruba 750 000 obyvatel. Jakmile bude původní návrh licencován, části elektrárny budou moci být vyráběny v továrních výrobních linkách relativně levně, uvedl mluvčí firmy Rolls-Royce.

Firma vidí program malých modulárních reaktorů spíše jako komplementární k programu velkých jaderných reaktorů, než že by ho měl nahradit, podotkl mluvčí.

Spolupracující společnosti věří, že malé modulární reaktory zlepší energetickou bezpečnost země snížením závislosti na dovozu zemního plynu ze zahraničí a zvýšením stability přenosové soustavy narušované zdroji, které vyrábějí elektřinu přerušovaně.

V listopadu roku 2015 britská vláda oznámila, že během následujících pěti let plánuje investovat nejméně 250 milionů liber do jaderného výzkumu a vývojových programů. Tyto plány zahrnují také výběr designu malého modulárního reaktoru, který by byl pro nasazení v této ostrovní zemi nejvhodnější.

Společnost Rolls-Royce nedávno britskému Ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslových strategií předložila dokument, který nastiňuje plány společnosti a jejích partnerů na rozvoj flotily malých modulárních reaktorů o celkovém výkonu 7 GWe.

O britský trh malých modulárních reaktorů se kromě společnosti Rolls-Royce aktivně zajímají také francouzská společnost EDF společně s jejím čínským partnerem – firmou CNNC, americká společnost Westinghouse a americký vývojář malých modulárních reaktorů – firma NuScale.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..