Společnost NuScale požádala americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) o certifikaci designu elektrárny s malým modulárním reaktorem. Jedná se o první takovou žádost, která byla ve spojení s malými modulárními reaktory k americkému regulačnímu úřadu předložena.

jaderná energie - Společnost NuScale požádala o historicky první certifikaci designu malého modulárního reaktoru - Ve světě (MTJ17 043 003) 1
Fotografie z předání žádosti o certifikaci designu malého modulárního reaktoru (zdroj: businesswire.com)

Michael Johnson, náměstek výkonného ředitele pro jaderné provozy, a Vonna Ordaz, vrchní ředitelka úřadu pro nové jaderné reaktory, obdrželi žádost od hlavního jaderného inženýra firmy Dale Atkinsona a viceprezidenta společnosti NuScale pro regulační záležitosti Toma Bergmana.

Žádost byla předložena už 31. prosince minulého roku, avšak ceremonie k této události se konala teprve 12. ledna letošního roku v hlavním sídle úřadu NRC. Ceremonie se ze společnosti NuScale účastnili: generální ředitel firmy John Hopkins, spoluzakladatel a hlavní technologický inženýr firmy Jose Reyes, hlavní jaderný inženýr Dale Atkinson a viceprezident společnosti pro regulační záležitosti Tom Bergman.

Atkinson následně uvedl: „Dosáhli jsme obrovského úspěchu, a to hlavně díky obrovskému nasazení více než 800 lidí v posledních osmi letech. Design reaktoru, který byl navržen Dr Josem Reyesem již před více než deseti lety, jsme zdokumentovali do nejmenších podrobností. Věříme tak, že jsme předložili kvalitní a komplexní žádost a těšíme se na spolupráci s regulačním úřadem NRC v průběhu revizního procesu.“

Žádost obsahuje téměř 12 000 stran technických informací a tak se nyní očekává, že úřadu NRC zabere zhruba dva měsíce rozhodnout, jestli bude k žádosti nutné dodat nějaké dodatečné informace předtím, než bude zahájen samotný přezkum. Podle regulačního úřadu pak celý certifikační proces zabere zhruba 40 měsíců. Jakmile bude žádost schválena, designová certifikace na podporu kombinovaných žádostí na výstavbu a provoz jaderných elektráren s těmito reaktory bude platná 15 let.

Poptávka po malých modulárních reaktorech

Společnost NuScale, která sídlí ve městě Portland ve státě Oregon, uvedla, že jakmile bude její design malých modulárních reaktorů schválen, globální poptávka pro její jaderné elektrárny vytvoří tisíce pracovních míst během výroby, výstavby a provozu těchto zařízení. Společnost uvedla, že schválení její žádosti obnoví vedoucí pozici Spojených států v jaderných technologiích a zároveň vydláždí cestu pro regulační úřad NRC ke schvalování a následnému nasazení dalších pokročilých jaderných technologií. Konzervativní odhady naznačují, že v roce 2035 by globální instalovaný výkon malých modulárních reaktorů mohl dosáhnout 55-75 GWe, což odpovídá zhruba tisícovce reaktorových modulů společnosti NuScale.

První komerční dvanáctibloková jaderná elektrárna s malými modulárními reaktory NuScale je plánována pro lokalitu Idaho National Laboratory (INL). Vlastněna má být firmou Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) a provozována společností Energy Northwest.

Generální ředitel firmy UAMPS Doug Hunter uvedl, že předložení žádosti o designovou certifikaci reaktoru NuScale bylo klíčové v projektovém licencování a v dodržení harmonogramu s cílovým spuštěním elektrárny v roce 2026 jako součást projektu firmy s názvem  UAMPS Carbon Free Power Project.

Jako jediný vítěz druhého kola výběrového řízení programu společného financování amerického Ministerstva energetiky pro rozvoj technologie malých modulárních reaktorů je společnost NuScale jediným vývojářem malých modulárních reaktorů, který v současné době dostává finančních podporu od ministerstva.

V roce 2015 společnosti NuScale a UAMPS obdržely od Ministerstva energetiky grant v hodnotě 16,7 milionů dolarů jako součást tříleté dohody o spolupráci na provedení prací charakterizace lokality INL a na přípravě dokumentace pro žádost o kombinovanou stavební a provozní licenci pro první jadernou elektrárnu s malými modulárními reaktory.

Společnost NuScale nedávno spustila iniciativu Western Initiative for Nuclear, ve které celkem šest států spolupracuje na studiích, které mají studovat možnosti demonstrace a provozu jaderných elektráren s reaktory NuScale v západních státech USA.

Steve Kuczynski, generální ředitel společnosti Southern Nuclear a předseda komise New Plant Advisory Committee, v rámci institutu Nuclear Energy Institute (NEI) uvedl: „Společnost Southern Company buduje první jaderné elektrárny nové generace ve Spojených státech. Zavázali jsme se k rozšiřování jaderné energetiky a jako jednu z možností dosahování našich cílů chceme mít reaktory NuScale.“

Historický moment

Ceremonie konající se 12. ledna zahrnovala také tiskovou konferenci, které se účastnilo pět členů amerického kongresu, náměstek pro vědu a energie amerického ministra energetiky a prezidentka a generální ředitelka institutu NEI Maria Korsnick.

Maria Korsnick na konferenci uvedla, že se jedná o „historický moment pro inovace v energetickém sektoru v kontinuu vývoje a inovací jaderných technologií.“

„Naše snaha začíná se zachováním současných amerických jaderných elektráren, včetně druhého kola prodlužování provozních licencí, které umožní současným jaderným elektrárnám provoz nad rámec šedesáti let. Naše snahy pak pokračují prostřednictvím výstavby dalších velkých lehkovodních reaktorů, jaké se staví v Georgii nebo v Severní Karolíně,“ uvedla. „Další kroky budou pak zahrnovat nasazování malých modulárních lehkovodních reaktorů v polovině 20. let a nakonec demonstrace a nasazování pokročilých nelehkovodních reaktorů,“ dodala.

Design malého modulárního reaktoru NuScale zahrnuje modul tlakovodního malého reaktoru s integrovanou koncepcí, který staví na zkušenostech z lehkovodních reaktorových technologií, které byly získávány během posledních 70 let provozu jaderných elektráren po celém světě. V kombinaci s dalšími továrně vyráběnými moduly na výrobu elektřiny může jeden modul NuScale produkovat 50 MWe elektřiny. Jaderná elektrárna společnosti NuScale se může sestávat až z 12 reaktorových modulů s celkovým výkonem 600 MWe.

Výkon jaderných elektráren s těmito reaktory může být postupně navyšován v závislosti na poptávce. Odhadovaná doba výstavby  – 36 měsíců na každý modul – může menším společnostem usnadnit shromáždění potřebného kapitálu a umožní rychlejší návratnost investicí, zatímco se budou stavět další moduly elektrárny, uvedl institut NEI. Kromě toho může být každý modul NuScale postaven v továrně mimo lokalitu a na místo určení následně dopraven pomocí silniční, železniční či lodní dopravy.

Design reaktorů NuScale má rovněž unikátní bezpečnostní charakteristiky: při abnormálních podmínkách se reaktor sám odstaví a sám se uchladí po neomezenou dobu bez jakéhokoliv zásahu operátora nebo nutnosti dodávek vody či externích dodávek elektřiny.

Společnost NuScale na svém reaktorovém designu pracuje již více než deset let, přičemž počáteční vývoj a testování probíhalo na univerzitě Oregon State University. V roce 2011 se hlavním akcionářem firmy NuScale stala globální inženýrská a stavební firma Fluor Corp.

Scott Burnell, šéf odboru pro veřejné styky úřadu NRC, uvedl, že žádost společnosti NuScale je první žádosti na licencování jaderné elektrárny s více malými modulárními reaktory namísto jednoho velkého.

„Společnost NuScale tento přístup s úřadem NRC prodiskutovávala už od roku 2008, přičemž postupovala podle podobného postupu, jako vývojáři velkých jaderných reaktorů. Tyto diskuze pomohly úřadu NRC i společnosti NuScale pochopit, kde by dokumentace k reaktoru mohla vyžadovat další dodatečné informace nebo alternativní přístupy k politice úřadu NRC. Například společnost NuScale zkoumala, jak by její design mohl nejlépe splnit požadavky úřadu NRC na pracovní personál v blokové dozorně,“ řekl Burnell.

Úřad NRC rovněž využil informace od společnosti NuScale při vývoji standardu specifikací designové certifikace. Tyto kroky zajišťují, že techničtí pracovnici úřadu mají specifické pokyny k požadavkům, které společnost NuScale musí splnit k certifikaci designu jejího malého modulárního reaktoru, podotkl Burnell. Standard vydal úřad NRC v červenci roku 2015 a po veřejném slyšení vydal finální standard certifikace pro malé modulární reaktory v srpnu roku 2016.

Pokud reaktor obdrží certifikaci designu od úřadu NRC, daná reaktorová technologie je považována za bezpečnou pro nasazení ve Spojených státech. K dnešnímu datu vydal úřad takových certifikací zatím šest.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..