Japonský regulační úřad  Nuclear Regulation Authority (NRA) potvrdil, že třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Genkai patřící společnosti Kyushu Electric splňuje nové regulační standardy. Japonská organizace Japan Atomic Industry Forum (JAIF) dne 20. ledna letošního roku uvedla, že rozhodnutí, které společnosti Kyushu oznámila 18. ledna, bylo založeno na schválení plánů na úpravu instalací dvou 1 180MWe tlakovodních reaktorů.

jaderná energie - Společnost Kyushu obdržela schválení plánu úprav JE Genkai - Ve světě (genkai npp saga pref) 1
JE Genkai (zdroj: nuclear-news.net)

Jedná se tak o devátý a desátý japonský jaderný energetický blok, jehož plány na úpravu byly schváleny. Z celkem 42 provozuschopných japonských jaderných reaktorů jsou nyní v provozu pouze první blok jaderné elektrárny Sendai společnosti Kyushu s reaktorem o výkonu 890 MWe a třetí blok jaderné elektrárny Ikata společnosti Shikoku Electric.

Návrh zprávy ohledně bloků jaderné elektrárny Genkai vydal úřad NRA už 9. listopadu minulého roku – poté, co se k situaci vyjádřila komise Japan Atomic Energy Commission a japonské Ministerstvo ekonomiky, obchodu a průmyslu. Následně byla zpráva otevřena veřejnému připomínkovému řízení.

Organizace JAIF uvedla: „Společnost Kyushu usilovala o co nejrychlejší restart bloků jaderné elektrárny Genkai a tak brzy po vydání nových regulačních standardů – dne 12. června roku 2013 – podala společnost žádost k regulačnímu úřadu NRA na ověření kompatibility těchto bloků s novými regulačními pravidly. Obdržení veškerých povolení pro potřebné změny v reaktorové instalaci zabralo společnosti Kyushu celkem tři a půl roku.“

Organizace následně dodala: „Počet japonských energetických jaderných bloků, které mohou začít plnit nové regulační standardy, nyní dosáhl deseti. Mezi těmito bloky jsou třetí a čtvrtý blok JE Genkai s výkonem 1 180 MWe nejvýkonnějšími, přičemž čtvrtý blok JE Genkai, jenž zahájil komerční provoz teprve červenci roku 1997, je mezi těmito bloky zároveň nejmladší.“

Dne 18. ledna společnost Kyushu uvedla, že bude nyní s úřadem NRA intenzivně spolupracovat v oblasti získání nejrůznějších stavebních povolení a povolení pro změny bezpečnostních systémů.

Přestože společnost doufá, že veškeré práce na elektrárně, včetně posílení odolnosti elektrárny vůči zemětřesení, dokončí na konci března letošního roku, organizace JAIF uvedla, že je zatím velmi nejisté, jak hladce půjde proces získávání lokálních povolení, neboť okolní obce – včetně města Imari City v prefektuře Saga – se staví proti restartování elektrárny. „Přiměřenost nouzových evakuačních plánů pro obyvatele řady malých ostrovů v třicetikilometrovém okolí elektrárny je pak další otázkou,“ dodala organizace JAIF.

Jakmile budou bloky restartovány, jejich bazény na použité palivové soubory se podle očekávání zaplní během několika let, poznamenala organizace JAIF. Předseda úřadu NRA Shunichi Tanaka tak společnost požádal o předložení plánů na suché úložiště, kde budou použité palivové soubory uloženy v kovových kontejnerech.

Společně s povoleními již schválenými pro bloky 1 a 2 jaderné elektrárny Sendai v prefektuře Kagošima, všechny jaderné elektrárny, které společnost Kyushu plánuje restartovat, již prošly inspekcemi úřadu NRA.

Tanaka uvedl: „Společnost Kyushu Electric Power se už na tyto postupy velmi dobře adaptovala.“

Prezident organizace JAIF Akio Takahashi poznamenal, že v procesu budou nyní následovat další kroky – schválení pro plány stavebních prací, předprovozní inspekce a revize provozních bezpečnostních programů. Takahashi uved, že ačkoliv věří, že společnost dokončí tyto kroky hladce, očekává, že veškeré s bezpečností spojené práce a řádná příprava na restart bloků budou pro firmou nejvyšší prioritou. Od společnosti Kyushu dále očekává, že bude i nadále pokračovat i s poskytováním jasných a kompletních vysvětlení spojených s restartem elektrárny místním obyvatelům.

Celkem pět japonských jaderných bloků bylo oficiálně vyřazeno v polovině března roku 2015 – poté, co byl zaveden systém, který měl rozhodnout, které bloky by již neměly být restartovány. Vyřazenými bloky byly: první dva bloky jaderné elektrárny Mihama společnosti Kansai Electric, první blok JE Tsugura firmy Japan Atomic Power Company (JAPC), první blok JE Genkai společnosti Kyushu Electric a první blok JE Shimane společnosti Chugoku Electric. Společnost Kyushu předložila plán likvidačních prací na prvním bloku JE Genkai k úřadu NRA v prosinci roku 2015, zatímco společnosti JAPC a Kansai předložily jejich plány pro první blok JE Tsugura a první dva bloky JE Mihama v únoru minulého roku. Následující měsíc pak společnost Shikoku Electric oznámila, že první blok JE Ikata oficiálně vstoupí do likvidační fáze 10. května loňského roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..