Společnost Entergy se dohodla se státem New York na uzavření jaderné elektrárny Indian Point, a to v letech 2020-2021. Firma uvedla, že hlavním rozhodovacím činitelem v rozhodnutí uzavřít elektrárnu byla ekonomická hlediska. Společnost tímto krokem zároveň dokončí svůj odchod od obchodování s energií.

jaderná energie - Společnost Entergy souhlasila s trvalým vyřazením JE Indian point z provozu - Ve světě (Indian Pt 2 and 3 NRC Entergy 460) 1
JE Indian Point (zdroj: World Nuclear News)

V rámci dohody mezi společností Entergy a státem New York má být první blok jaderné elektrárny Indian Point trvale odstaven v dubnu roku 2020, třetí blok elektrárny pak svůj provoz ukončí o rok později. V případě mimořádné situace vedoucí k nedostatku elektřiny na trhu může stát souhlasit s prodloužením provozu elektrárny až o dalších pět let. Na oplátku stát New York zajistí potřebná povolení z oblastí pobřežní správy a vypouštění odpadních vod pro další provoz elektrárny, společně se stažením právních stížností na žádost společnosti Entergy o obnovu provozní licence pro elektrárnu až do stanoveného roku 2020-2021.

Společnost Entergy tak bude americký jaderný regulační úřad US Nuclear Regulatory Commission (NRC) žádat o zkrácení prodlouženého období provozní licence pro druhý a třetí blok do roku 2024, respektive do roku 2025. Zároveň společnost musí vydat 15 milionů dolarů na podporu místní komunity a na ochranu životního prostředí.

Podle dohody mají na elektrárně probíhat nejrůznější inspekce prováděné společností Entergy i státem New York, a to nad rámec inspekčního programu regulačního úřadu NRC. Do roku 2021 pak musí firma Entergy přesunout do suchého skladu použitého jaderného paliva alespoň 24 kontejnerů s použitými palivovými soubory.

Ekonomičtí činitelé

V jaderné elektrárně Indian Point jsou v současné době provozovány dva bloky s tlakovodními reaktory. Druhý blok elektrárny byl do provozu uveden v roce 1974, třetí blok elektřinu vyrábí od roku 1976. První blok jaderné elektrárny Indian Point byl trvale uzavřen v roce 1974 po dvanácti letech komerčního provozu. Společnost Entergy v roce 2000 koupila od společnosti New York Power Authority třetí blok elektrárny, druhý blok společně s odstaveným prvním blokem firma odkoupila v roce 2001 od firmy Consolidated Edison. Elektrárna se nachází na řece Hudson zhruba 39 kilometrů od města New York.

Společnost Entergy poukázala na provozní výsledky, kterých s elektrárnou dosahuje. Na začátku milénia dosahovala elektrárna kapacitního faktoru kolem 60 %, v současné době pod vedením společnosti pracuje elektrárna s kapacitním faktorem přesahujícím 90 %. Generální ředitel firmy Entergy Leo Danault uvedl, že firma během patnácti let, co elektrárnu vlastní, do bezpečnostních a spolehlivostních vylepšení investovala již více než 1,3 miliardy dolarů.

„Klíčovými body, podle kterých jsme se rozhodli uzavřít elektrárnu předčasně oproti původním plánům, byly dlouhodobě nízké velkoobchodní výkupní ceny elektřiny, které významně snižují ziskovost elektrárny. Dalším bodem, který hrál velkou roli, jsou rostoucí náklady na provoz. Během následujících deseti let navíc musíme do elektrárny investovat více než 200 milionů dolarů kvůli prodloužení provozní licence,“ uvedl Bill Mohl, prezident společnosti Entergy pro energetické velkoobchodní komodity. Bill Mohl dále řekl, že rekordně nízké ceny zemního plynu snížily velkoobchodní ceny elektřiny během posledních deseti let o zhruba 45 % až na rekordní minimum, které činí 28 dolarů za MWh. „Přitom každé snížení výkupní ceny elektřiny o 10 dolarů na MWh sníží roční zisk jaderné elektrárny typu Indian Point o zhruba 160 milionů dolarů,“ upozornil.

Ukončení provozu JE Indian Point bude značit konec působení společnosti Entergy na energetickém trhu. Firma totiž nedávno oznámila prodej jaderné elektrárny James A Fitzpatrick, plány na prodej odstavené jaderné elektrárny Vermont Yankee, plány na odstavení jaderných elektráren Palisades v Michiganu a Pilgrim v Massachusetts a prodej plynové elektrárny na Rhode Islandu.

Pohled státu New York

Stát New York v minulém roce přijal zákon, který explicitně uznává benefity bezemisní výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Hlavním cílem tohoto zákonu je udržet v provozu jaderné elektrárny Nine Mile Point, RE Ginna a James A Fitzpatrick, které jsou lokalizovány v severní části státu New York. Vláda ale nezměnila svůj postoj proti dalšímu provozu jaderné elektrárny Indian Pont a postavila se proti snahám společnosti Entergy prodloužit provoz elektrárny o dalších dvacet let. Firma žádost o prodloužení provozu předala regulačnímu úřadu NRC už v roce 2007.

Původní čtyřicetileté provozní licence druhého a třetího bloku jaderné elektrárny Indian Point vypršely v roce 2013 a 2015. Firma ale obdržela dočasné povolení k dalšímu provozu, než úřad NRC rozhodne o prodloužení provozní licence. Proces přezkoumání žádosti již trvá výrazně déle než typických 18-30 měsíců, a to především kvůli právním úkonům ze strany státu New York. Státní agentury totiž již v minulosti dospěly k závěru, že další provoz elektrárny je v rozporu s jejich požadavky na provoz takového zařízení v pobřežních oblastech. Úřad NRC tak elektrárně dosud prodloužení licence vydat nemohl.

Generální prokurátor Státu New York Eric Schneiderman uvedl, že uzavření elektrárny je velkým vítězstvím. „Můj úřad posledních šest let vedl boj proti žádosti společnosti Entergy na dvacetileté prodloužení provozní licence jaderné elektrárny Indian Point. Tato dohoda značí úspěšné vyvrcholení naší práce,“ uvedl.

Ještě před oznámením společnosti Entergy o dohodě se státem New York nová analýza organizace Environmental Progress ukázala, že uzavření elektrárny bude znamenat vzrůst emisí oxidu uhlíku z energetického sektoru státu o 29 %. Nicméně guvernér státu New York  Andrew Cuomo uvedl, že odstavení 2 000 MWe výrobních kapacit v JE Indian Point nebude mít žádný nepříznivý dopad na regionální emise CO2. „S úpravami vedení, zlepšení efektivity a s výstavbou dalších výrobních kapacit včetně 1 000 MWe ve vodních elektrárnách budeme schopni vyrábět více než dost elektřiny na to, abychom mohli jadernou elektrárnu Indian Point v roce 2021 odstavit,“ prohlásil.

Maria Korsnick generální ředitelka institutu Nuclear Energy Institute uvedla, že je osobně velmi smutná z dopadů, které bude mít odstavení jaderné elektrárny Indian Point na zaměstnance elektrárny, jejich rodiny a na tamní komunitu. Zároveň ale poukázala na legislativní změny ve státech New York a Illinois, jež uznávají benefity jaderné energetiky na zachování životní prostředí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..