Představenstvo francouzské společnosti EDF dne 25. ledna odsouhlasilo podmínky kompenzačního protokolu, který byl vyjednán mezi firmou EDF a francouzskou vládou ohledně odstavení jaderné elektrárny Fessenheim. Podle aktuální francouzské energetické politiky jaderné elektrárna Fessenheim, které je nejstarší jadernou elektrárnou v zemi, musí být odstavena ve chvíli, kdy bude ke konci roku 2018 do provozu uveden třetí blok JE Flamanville s reaktorem typu EPR.

jaderná energie - Společnost EDF odsouhlasila kompenzační protokol za odstavení JE Fessenheim - Back-end (Fessenheim EDF 460x307) 1
JE Fessenheim (zdroj: World Nuclear News)

Současný prezident Francois Hollande při prezidentských volbách v roce 2012 slíbil snížení podílu jaderných elektráren ve francouzském energetickém mixu na úroveň 50 % do roku 2025. Součástí jeho kampaně pak byla také slib, že na konci roku 2016 bude uzavřena nejstarší jaderné elektrárna v zemi – JE Fessenheim. V červnu roku 2014 po národní energetické debatě francouzská vláda oznámila, že francouzské jaderné kapacity budou zastřešeny na současné úrovni 63,2 GWe, přičemž do roku 2025 musí podíl francouzské jaderné flotily na energetickém mixu země klesnout na 50 %. V srpnu roku 2015 pak byl přijat zákon French Energy Transition for Green Growth Law. V současné době se francouzská jaderná energetika na energetickém mixu země podílí téměř ze 75 %, kvůli čemuž bude další odstavování jaderných elektráren pravděpodobně nevyhnutelné.

Přestože nový zákon zatím nenutí společnost EDF k odstavování dalších jaderných bloků, v případě zprovoznění nově postavených bloků bude společnost muset starší reaktory odstavit. Nyní ale společnost staví ve Francii pouze jeden blok v jaderné elektrárně Flamanville, který má podle současných odhadů do provozu vstoupit na konci roku 2018. Po jeho zprovoznění tak bude společnost nucena odstavit jednu ze svých starších jaderných elektráren, kterou bude s největší pravděpodobností jaderná elektrárna Fessenheim.

Dne 24. ledna správní rada společnosti schválila kompenzační protokol vyjednaný s vládou, který by měl společnosti vynahradit škody, způsobené odstavením jaderné elektrárny Fessenheim. Správní rada tak autorizovala generálního ředitele společnosti EDF Jeana-Bernarda Lévyho k podepsání tohoto dokumentu.

Protokol poskytne společnosti dvě různé kompenzace: fixní počáteční kompenzaci a následně ještě variabilní kompenzace. Prvotní fixní kompenzace, která se v současné době odhaduje na 527 milionů dolarů, má pokrýt náklady spojené s odstavením jaderné elektrárny Fessenheim. Kompenzace budou utraceny na rekvalifikaci pracovníků elektrárny, likvidační práce, základní daně za jaderné zařízení a další postprovozní náklady. První 20% část kompenzace bude vyplacena v roce 2019, zbylé finance má společnost obdržet do roku 2021.

Další variabilní kompenzace mají reflektovat snížení provozních zisků společnosti EDF spojené s odstavením elektrárny Fessenheim až do roku 2041. Tyto kompenzace budou průběžně upravovány na základě tržních cen za elektřinu z 900 MWe reaktorů společnosti. Firma EDF zároveň oznámila, že její partneři vlastnící podíl v elektrárně Fessenheim – německá společnost EnBW (17,5 %) a švýcarská skupina CNP (15 %) – budou mít „za určitých podmínek nárok na získání části těchto kompenzací v poměru k jejich smluvním právům k vyrobené elektřině v elektrárně“.

Společnost EDF poznamenala, že uzavření jaderné elektrárny Fessenheim bude rovněž vyžadovat dekret o zrušení provozní licence elektrárny, který podle francouzského energetického zákona vstoupí v platnost ve chvíli uvedení nového bloku JE Flamanville do provozu.

Firma také oznámila, že již požádala o zrušení provozní licence pro jadernou elektrárnu Fessenheim s podmínkou, „že do platnosti vstoupí povolení umožňující zahájení provozu JE Flamanville a pokračující provoz druhého bloku JE Paluel.“ Zároveň firma žádá o potvrzení Evropské komise, že protokol je v souladu s nařízeními o státní podpoře.

Generální ředitel EDF Lévy uvedl: „S tímto rozhodnutím správní rady společnost EDF garantuje shodu s legislativou zastřešující instalovaný výkon francouzských jaderných bloků, zatímco zároveň zajišťuje zájmy společnosti a jejich zákazníků.“

Francouzská ministryně energetiky Ségolène Royal rozhodnutí společnosti EDF přivítala. „Rozhodnutí správní rady umožní společnosti EDF ušetřit na investicích, které by bylo nutné provést pro prodloužení provozu jaderné elektrárny Fessenheim, a tím dát přednost velkým industriálním projektům (výstavba vodních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů, dokončení třetího bloku JE Flamanville, program na prodloužení životnosti JE Grand Carénage a investice do exportních projektů),“ uvedla. Stát bude společnost EDF i nadále doprovázet při implementaci industriální strategie, dodala ministryně.

V prohlášení francouzská ministryně energetiky Ségolène Royal vyzvala svého německého protějška Sigmara Gabriela k založení společné francousko-německé komise k implementaci nových industriálních projektů v oblasti Haut-Rhin v jižním Alsasku. Mezi tyto projekty patří francouzsko-německá továrna na novou generaci akumulátorů, žádost o zřízení závodů na elektromobily Tesla a zřízení sektoru průmyslové demontáže.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..