V polovině ledna 2017 proběhla ve společnosti ARAKO (patří do strojírenské divize korporace Rosatom – Atomenergomash) expedice vlnovcových ventilů určených pro jadernou elektrárnu Dukovany. Celková hodnota dodávky přesáhla milion korun.

jaderná energie - Společnost ARAKO expedovala armatury pro JE Dukovany - V Česku (vlnovcové ventily ARAKO 1024) 1
Vlnovcové ventily z produkce firmy Arako. (Zdroj: Arako)

Jednalo se o dílčí dodávku, která je součástí smlouvy z roku 2015 na celkem 32 kusů vlnovcových ventilů A23 se servopohony. Ventily budou nainstalovány jak v hermetické, tak mimo hermetickou zónu jaderné elektrárny. Další armatury pro JE Dukovany budou expedovány, dle naplánovaných odstávek reaktorových bloků, v polovině roku 2018.

Opavská společnost ARAKO dodává svou produkci a služby pro obě české jaderné elektrárny pravidelně – v minulém roce se například podařilo splnit zakázku na 62 ks solenoidových rozvaděčů pro Temelín nebo 112 ks kulových kohoutů pro Dukovany.

Kromě samotných dodávek armatur a náhradních dílů se společnost ARAKO podílí na jejich pravidelné údržbě. Servisní oddělení firmy ARAKO každoročně provádí servisní práce a opravy armatur na primární i sekundární části JE Temelín v době obou letních odstávek systému. 

Produkce společnosti ARAKO směřuje i do dalších elektráren s reaktory typu VVER. V loňském roce byl zahájen významný projekt dodávek armatur pro Běloruskou jadernou elektrárnu, který má hodnotu přibližně 8 milionů eur. Pro tuto elektrárnu s reaktory VVER-1200 generace III+ bylo z celkových více než 2000 armatur dodáno asi 350 kusů. Několik menších dodávek proběhlo také pro ruské jaderné elektrárny Rostovská, Leningradská a Kalininská a skončil velký projekt z roku 2015 dodávky pro 2. blok Novovoroněžské JE-II s reaktory typu VVER-1200.

 

Pro informaci:

ARAKO spol. s r.o. (ČR) – opavský výrobce průmyslových armatur pro jadernou energetiku, tepelnou energetiku, chemický, petrochemický průmysl a plynárenství.  Armatury společnosti ARAKO se vyvážejí do mnoha zemí po celém světě, například do Německa, Rakouska, Slovenska, Indie, Číny, Ruska, Velké Británie. Od roku 2007 je majitelem společnosti ARAKO spol. s r. o. akciová společnost Atomenergomash (RF) – energeticko-strojírenská divize ruské státní korporace Rosatom.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..