Výrobce armatur, opavská společnost Arako, poslal v tomto měsíci vlnovcové ventily v hodnotě přesahující milion korun určené pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Jednalo se o dílčí dodávku, která je součástí smlouvy uzavřené v roce 2015 na celkem 32 kusů vlnovcových ventilů. Další armatury budou firmou do dukovanské elektrárny dodány v příštím roce. ČTK sdělila tuto informaci za společnost Arako Zuzana Sommerová.

jaderná energie - Společnost Arako dodala vlnovcové ventily pro JE Dukovany - V Česku (crop 342739 p201209100420601) 1
JE Dukovany (zdroj: tyden.cz)

Sommerová uvedla: „Ventily budou nainstalovány jak v hermetické, tak mimo hermetickou zónu jaderné elektrárny.“ Arako je pravidelným dodavatelem pro obě české jaderné elektrárny. V minulém roce například dodala 62 rozvaděčů do temelínské elektrárny a 112 kulových kohoutů do JE Dukovany. Firma se podílí rovněž na údržbě zařízení.

Společnost je dodavatelem také do zahraničních jaderných elektráren. Sommerová doplnila: „V loňském roce byl zahájen významný projekt dodávek armatur pro Běloruskou jadernou elektrárnu, který má hodnotu přibližně osm milionů eur (přes 216 milionů korun). Pro tuto elektrárnu bylo z celkových více než 2 000 armatur dodáno asi 350 kusů.“ Společnost Arako také splnila několik menších dodávek pro ruské jaderné elektrárny, a to konkrétně pro Rostovskou JE, Leningradskou JE, Kalininskou JE a Novovoroněžškou JE-II.

Firma Arako zaměstnává přes 200 lidí. Vyrábí průmyslové armatury nejen pro jadernou energetiku, ale i pro tepelnou energetiku, chemický, petrochemický průmysl a plynárenství. Své produkty vyváží do celého světa, např. do Německa, Rakouska, Slovenska, Indie, Číny, Ruska a Velké Británie. Od roku 2007 vlastní firmu Arako společnost Atomenergomaš, energeticko-strojírenská divize ruské státní korporace Rosatom.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..