Spojené arabské emiráty odhalily své plány na zvýšení podílu čistých zdrojů v energetickém mixu země až na úroveň 50 % do roku 2050. Podle nových plánů má tak polovina elektřiny ve Spojených arabských emirátech pocházet z obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky, druhá polovina pak z fosilních paliv.

jaderná energie - Spojené arabské emiráty odhalily dlouhodobou energetickou strategii - Nové bloky ve světě (UAE strategy launch460) 1
Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum (uprostřed) během odhalení nové energetické strategie (zdroj: World Nuclear News)

Strategie byla odhalena 10. ledna viceprezidentem Spojených arabských emirátů šejkem Mohammedem bin Rashidem Al Maktoumem, který je zároveň premiérem emirátu Dubaj. Šejk Mohammed uvedl, že Spojené arabské emiráty do roku 2050 plánují investovat 163 miliard dolarů na pokrytí rostoucí poptávky po elektřině a na zajištění udržitelného rozvoje jejich ekonomiky.

„Naše nová energetická strategie vyvažuje energetické dodávky a poptávku a v úvahu bere naše mezinárodní závazky v oblasti ochrany klimatu a životního prostředí. Jedním z cílů nové strategie je také zajistit příznivé ekonomické prostředí pro růst v nejrůznějších sektorech,“ uvedl. Strategie byla vyvinuta ve spolupráci se všemi energetickými organizacemi v zemi a výkonnými orgány Spojených arabských emirátů pod dohledem federální vlády reprezentované Ministerstvem energetiky a Ministerstvem pro vládní věci a budoucnost.

„Nová strategie počítá s předpokládaným 6% ročním růstem ekonomiky a se snahami na zvýšení podílu čistých energetických zdrojů z 25 % na 50 % do roku 2050. Dalším cílem strategie je snížení s energetikou souvisejících emisí o 70 % během následujících třiceti let,“ uvedl šejk Mohammed.

Šejk podotkl, že tento plán je první ucelenou energetickou strategií Spojených arabských emirátů založenou na vyvážené produkci a poptávce. „Země Perského zálivu mají podobnou ekonomickou strukturu a my tak doufáme, že jednou dosáhneme jednotné energetické strategie s cílem zajistit udržitelný růst pro naše obyvatele a globální vliv našich ekonomik,“ dodal šejk.

Strategie cílí na to, aby v roce 2050 44 % energetického mixu představovaly obnovitelné zdroje, 6 % jaderná energetika, 38 % plynové elektrárny a 12 % uhelné elektrárny. Strategie rovněž počítá se snížením spotřeby hlavně v rezidenčním sektoru, a to až o 40 %.

Vytváření hodnot

Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) v současné době ve spojených arabských emirátech staví jadernou elektrárnu Barakah se čtyřmi bloky s korejskými tlakovodními reaktory APR-1400. První z bloků jaderné elektrárny Barakah by měl do provozu vstoupit již v tomto roce. Generální ředitel společnosti Enec Mohammed Al Hammadi na summitu Atlantic Council Global Energy Forum, který se konal v Abu Dhabi dne 12. ledna letošního roku, uvedl, že projekt elektrárny je v současné době hotov již ze 75 %. Zároveň podotkl, že jaderná elektrárna Barakah je v současné době jedním z největších jaderných projektů na světě.

„Rozvoj mírového využívání jaderné energetiky ve Spojených arabských emirátech již vytvořil vysoké hodnoty napříč mnoha strategickými sektory ve Spojených arabských emirátech, přičemž pomůže našim firmám prosadit se na zahraničních trzích,“ dodal.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..