Ruská státní korporace Rosatom nabízí České republice pro stavbu nového jaderného bloku reaktor tzv. nové generace III+. ČTK sdělil tuto informaci dne 29. ledna první náměstek generálního ředitele společnosti Kirill Komarov. Dále uvedl, že Rosatom je jedinou společností na světě, která podobný reaktor již postavila a uvedla do provozu. Povedlo se jí to v srpnu loňského roku v Novovoroněžské jaderné elektrárně v Rusku.

jaderná energie - Rusové nabízejí reaktor nové generace, volba modelu financování je na ČR - Nové bloky v ČR (04 dukovany 1) 1
Dukovanská JE (zdroj: cez.cz)

O modelu financování by měla podle společnosti Rosatom rozhodnout česká vláda. Komarov řekl, že firma je připravena se případně zúčastnit realizace takového projektu, jenž bude pro obě strany přijatelný a komfortní.

Komarov sdělil: „Máme zkušenosti s výstavbou jaderných elektráren při různých modelech financování. Například v Maďarsku budeme stavět JE Pakš při použití mezivládního úvěru, ve Finsku jsme spoluinvestory projektu výstavby JE Hanhikivi a pomáhali jsme při získávání úvěru, v Íránu nové bloky JE Búšehr financuje íránská strana.“ Dále doplnil, že reaktor s označením VVER-1200 podle něj odpovídá všem bezpečnostním požadavkům, jež byly přijaty v návaznosti na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011.

V současné době nejvíce brzdí výstavbu nového jaderného bloku v ČR způsob financování. Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu, minulý týden po jednání vládního jaderného výboru prohlásil, že na formě financování zatím není shoda. Jednání se mimo jiné účastnili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO), který před jednáním uvedl, že dokud bude ministr financí, stát stavbu reaktoru finančně nepodpoří. Ministr se domnívá, že skupina ČEZ – provozovatel elektráren – si může bez problémů půjčit peníze na trhu. Rovněž ministr Mládek uvedl, že by byl raději, kdyby se výstavba bloku uskutečnila bez státních garancí.

Celkem šest společností a projektů projevilo zájem o stavbu nového jaderného bloku v Česku. Mimo ruského Rosatomu se jedná o tyto: francouzská společnost EDF; americko-japonská firma Westinghouse Electric Company; jihokorejská společnost KHNP; čínský podnik China General Nuclear Power; a společný projekt firem Areva a Mitsubishi – Atmea.

Od čtvrtka se konají na ministerstvu průmyslu (MPO) s jednotlivými zájemci konzultace. Tyto konzultace mají skončit 10. února. Každému zájemci mají být věnovány dva dny, společnost Rosatom přišla na řadu jako první.

Komarov doplnil: „Loni v létě se na nás česká vláda obrátila s žádostí o informace, na což jsme odpověděli koncem října. Žádost zahrnovala otázky technického rázu i otázky spojené s možnými podmínkami projektu, s lokalizací a s financováním. Nyní nám v rámci schůzky na MPO zadali upřesňující otázky, na které jsme se snažili dát co nejotevřenější a nejpodrobnější odpovědi.“ Podle něj termín další schůzky zatím nebyl stanoven, zároveň dodal: „Další vývoj událostí bude možný až poté, co si česká vláda vyjasní své cíle. Žádné sliby nikdo nikomu nedával a ani samotný formát konzultace to nepředpokládá.“

Nynější vláda neposkytla státní garance již v dubnu 2014 na dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, jenž byl schválen předloni, počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v JE Dukovany a jednoho bloku v JE Temelín – s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Podle dřívějšího vyjádření minstra Mládka má jednoznačnou prioritu dostavba dukovanské elektrárny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..