Ruská vláda potvrdila, že dohoda s Ukrajinou na dokončení třetího a čtvrtého bloku Chmelnické jaderné elektrárny byla zrušena. Ruské ministerstvo zahraničí na svém webu dne 13. ledna informovalo, že dohoda byla zrušena už 12. května minulého roku.

Dohoda byla původně podepsána Kyjevem 9. června v roce 2010, přičemž ukrajinský parlament dohodu ratifikoval v lednu následujícího roku. V rámci podepsaného kontraktu mělo Rusko postavit a zprovoznit dva reaktory v Chmelnické jaderné elektrárně. V rámci dohody měla ruská strana zajistit také financování projektu včetně plateb za komponenty a služby ruských firem. Komponenty dodané přímo Ukrajinou měly být financovány ukrajinskou stranou.
V červenci roku 2016 Rosatom odmítl tvrzení ukrajinského premiéra Arsenij Jaceňuka, že ruská státní jaderná korporace nedodržela dohodu o dokončení bloků. Následně Ukrajina dohodu s Ruskem zrušila, přičemž parlament toto rozhodnutí potvrdil 16. září téhož roku.
Ukrajina produkuje téměř polovinu své elektřiny z celkem 15 provozovaných jaderných reaktorů. Všechny ukrajinské jaderné bloky obsahují ruské tlakovodní reaktory typu VVER, jenž jsou provozovány ukrajinskou státní společností Energoatom v celkem čtyřech jaderných elektrárnách – JE Zaporoží, Rovenská JE, Jihoukrajinská JE a Chmelnická JE. Z 15 reaktorů jich je 13 typu VVER-1000 a dva typu VVER-440. Celkový instalovaný výkon ukrajinské jaderné energetiky je 13 835 MWe.
Chmelnická jaderná elektrárna se dvěma bloky se nachází nedaleko města Netešin. Výstavba třetího bloku elektrárny začala v září roku 1985, práce na čtvrtém bloku byly zahájeny v červnu roku 1986. Práce na elektrárně byly ale v roce 1990 zastaveny. V té době byly bloky dokončeny ze 75 %, respektive z 28 %.
V září roku 2008 ukrajinská vláda oznámila, že práce na obou blocích budou obnoveny v roce 2010, přičemž bloky měly být zprovozněny v letech 2016 a 2017.
V listopadu téhož roku se objevily informace, že by Ukrajina na dokončení bloků Chmelnické jaderné elektrárny mohla spolupracovat s Čínou.
V červnu roku 2015 ukrajinská vláda schválila pilotní projekt s názvem „Energetický most“, podle kterého měl být výkon druhého bloku Chmelnické jaderné elektrárny transferován do Evropské unie. Prezident společnosti Euroatom Jurij Nedaškovskij v té době uvedl, že tento projekt nejen že zajistí financování na dokončení dvou bloků elektrárny, ale zároveň otevře nové možnosti na export ukrajinské elektřiny do Evropské unie.
V březnu minulého roku společnosti Energoatom, Ukrenergo a Polenergia podepsaly memorandum o porozumění ohledně projektu Energetický most. Společnost Energoatom uvedla, že dohoda umožní vytvořit fondy na dokončení třetího a čtvrtého bloku Chmelnické jaderné elektrárny.
V srpnu loňského roku společnost Energoatom a Korea Hydro & Nuclear Power podepsaly memorandum o porozumění na spolupráci v jaderném energetickém sektoru – včetně spolupráce při projektu dokončení Chmelnické jaderné elektrárny a spolupráce na projektu Energetický most.
Zdroj: World Nuclear News