Ruská vláda potvrdila, že dohoda s Ukrajinou na dokončení třetího a čtvrtého bloku Chmelnické jaderné elektrárny byla zrušena. Ruské ministerstvo zahraničí na svém webu dne 13. ledna informovalo, že dohoda byla zrušena už 12. května minulého roku.

jaderná energie - Rusko oznámilo zrušení dohody o dokončení Chmelnické jaderné elektrárny - Ve světě (Bv aAIaCAAAyG8J) 1
Chmelnická JE (zdroj: liveuamap.com)

Dohoda byla původně podepsána Kyjevem 9. června v roce 2010, přičemž ukrajinský parlament dohodu ratifikoval v lednu následujícího roku. V rámci podepsaného kontraktu mělo Rusko postavit a zprovoznit dva reaktory v Chmelnické jaderné elektrárně. V rámci dohody měla ruská strana zajistit také financování projektu včetně plateb za komponenty a služby ruských firem. Komponenty dodané přímo Ukrajinou měly být financovány ukrajinskou stranou.

V červenci roku 2016 Rosatom odmítl tvrzení ukrajinského premiéra Arsenij Jaceňuka, že ruská státní jaderná korporace nedodržela dohodu o dokončení bloků. Následně Ukrajina dohodu s Ruskem zrušila, přičemž parlament toto rozhodnutí potvrdil 16. září téhož roku.

Ukrajina produkuje téměř polovinu své elektřiny z celkem 15 provozovaných jaderných reaktorů. Všechny ukrajinské jaderné bloky obsahují ruské tlakovodní reaktory typu VVER, jenž jsou provozovány ukrajinskou státní společností Energoatom v celkem čtyřech jaderných elektrárnách – JE Zaporoží, Rovenská JE, Jihoukrajinská JE a Chmelnická JE. Z 15 reaktorů jich je 13 typu VVER-1000 a dva typu VVER-440. Celkový instalovaný výkon ukrajinské jaderné energetiky je 13 835 MWe.

Chmelnická jaderná elektrárna se dvěma bloky se nachází nedaleko města Netešin. Výstavba třetího bloku elektrárny začala v září roku 1985, práce na čtvrtém bloku byly zahájeny v červnu roku 1986. Práce na elektrárně byly ale v roce 1990 zastaveny. V té době byly bloky dokončeny ze 75 %, respektive z 28 %.

V září roku 2008 ukrajinská vláda oznámila, že práce na obou blocích budou obnoveny v roce 2010, přičemž bloky měly být zprovozněny v letech 2016 a 2017.

V listopadu téhož roku se objevily informace, že by Ukrajina na dokončení bloků Chmelnické jaderné elektrárny mohla spolupracovat s Čínou.

V červnu roku 2015 ukrajinská vláda schválila pilotní projekt s názvem „Energetický most“, podle kterého měl být výkon druhého bloku Chmelnické jaderné elektrárny transferován do Evropské unie. Prezident společnosti Euroatom Jurij Nedaškovskij v té době uvedl, že tento projekt nejen že zajistí financování na dokončení dvou bloků elektrárny, ale zároveň otevře nové možnosti na export ukrajinské elektřiny do Evropské unie.

V březnu minulého roku společnosti Energoatom, Ukrenergo a Polenergia podepsaly memorandum o porozumění ohledně projektu Energetický most. Společnost Energoatom uvedla, že dohoda umožní vytvořit fondy na dokončení třetího a čtvrtého bloku Chmelnické jaderné elektrárny.

V srpnu loňského roku společnost Energoatom a Korea Hydro & Nuclear Power podepsaly memorandum o porozumění na spolupráci v jaderném energetickém sektoru – včetně spolupráce při projektu dokončení Chmelnické jaderné elektrárny a spolupráce na projektu Energetický most.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..