Ruská státní jaderná korporace Rosatom a společnost Atomic Energy Organization of Iran (AEOI) se dohodly na plánu ohledně rozšíření vzájemné spolupráce v oblasti jaderné energetiky. Dohoda o plnění plánu navrženého v listopadu roku 2014 byla podepsána dne 19. ledna letošního roku během návštěvy mluvčího společnosti AEOI Behrouze Kamalvandiho v Moskvě.

jaderná energie - Rusko a Írán rozšířily jadernou spolupráci - Ve světě (Bushehr 1 AEOI) 1
JE Búšehr (zdroj: World Nuclear News)

Zároveň byla podepsána dohoda o provedení předprojekčních prací na modifikaci dvou kaskád plynových centrifug v obohacovacím zařízení Fordow, které umožní Íránu produkovat stabilní jaderné izotopy v souladu s akčním plánem Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) podepsaným mezi Íránem a mezinárodní komunitou v červenci roku 2014.

Kamalvandi uvedl, že rozhovory v Moskvě rovněž pokryly možnost zvýšení účasti íránských společností při výstavbě druhého a třetího bloku íránské jaderné elektrárny Búšehr, která je stavěna za ruské asistence. Uvedl, že podle dosavadních dohod s Ruskem mají mít íránské společnosti na výstavbě JE Búšehr minimálně 10% podíl. Írán se s Ruskem ale zároveň dohodl na tom, že zdejší firmy provedou na elektrárně všechny projekty, které budou schopny technicky zvládnout. Díky tomu by íránská účast na projektu mohla vzrůst až na 25 %, uvedl. Výstavba dvou nových bloků by měla podle očekávání zabrat zhruba 10 let, přičemž cena projektu se má vyšplhat na 10 miliard dolarů. Druhý blok jaderné elektrárny Búšehr by tak měl být zprovozněn v roce 2024, třetí blok by měl do provozu vstoupit o dva roky později. První beton druhého bloku elektrárny by měl být podle současných plánů odlit na konci roku 2019.

První blok Jaderné elektrárny Búšehr byl k národní rozvodné síti poprvé připojen v září roku 2011. Základní kámen bloků číslo dva a tři byl položen v září loňského roku. Smlouvu o výstavbě dvou nových bloků v lokalitě Búšehr podepsal hlavní dodavatel projektu – dceřiná společnost Rosatomu, firma ASE – společně s íránskou firmou Nuclear Power Production and Development Company of Iran v listopadu roku 2014. V elektrárně mají vyrůst dva bloky s tlakovodními reaktory typu VVER-1000, které budou opatřeny technologickými prvky z reaktorové generace III+, včetně nejnovějších bezpečnostních systémů. Celkový instalovaný výkon elektrárny bude dosahovat 2 100 MWe, uvedla firma ASE.

Rosatom nedávno oznámil, že dvě jeho dceřiné firmy – ruský výzkumný ústav Russian Research Institute for Nuclear Power Plant Operation (VNIIAES) a společnost Rusatom Service – začaly s vypracováváním plánů na zřízení společnosti, která bude Íránu poskytovat technickou podporu pro jadernou elektrárnu Búšehr. Nová společnost má íránskému personálu elektrárny poskytovat metodologickou a technickou podporu v takových oblastech, jako je nakládání s jaderným palivem, výpočty fyziky reaktoru, zprovozňování mobilního vybavení a vytvoření strategie údržby elektrárny.

„Zřízení této specializované společnosti pro inženýrskou a technickou podporu provozu elektrárny má za cíl zvýšit spolehlivost, bezpečnost a efektivnost jejího provozu,“ uvedl Rosatom ve svém prohlášení. Práce na tomto projektu mají zabrat podle očekávání tři roky. „Do konce letošního léta mají ruští jaderní specialisté provést srovnávací zhodnocení elektrárny a poskytnout první metodologické a organizační rady svým íránským kolegům,“ dodala firma.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..