Japonská budoucnost využívání jaderné energetiky by mohla být silně ovlivněna rozhodnutími, která mají být učiněna v letošním roce v oblastech restartu japonských bloků a prodlužování provozních licencí zdejších starších jaderných reaktorů, uvedl japonský institut Institute of Energy Economics (IEEJ). Podle institutu bude japonská jaderná energetika i nadále hrát velmi důležitou roli v udržování energetické bezpečnosti i spolehlivosti v zemi a zároveň v oblasti ochrany životního prostředí.

jaderná energie - Rok 2017 bude pro program restartu japonských bloků velmi důležitý - Ve světě (n takahama a 20160301) 1
JE Takahama, jenž očekává rozhodnutí nejvyššího soudu v Osace (zdroj: dunrenard.wordpress.com)

Na konci prosince minulého roku institut IEEJ publikoval dokument s názvem Energy Outlook of Japan Through 2017. Dokument předpovídá stav japonské energetiky ve fiskálním roce od dubna roku 2017 do března roku 2018.

Dokument předpokládá, že se již čtvrtý rok v řadě budou snižovat primární energetické zásoby země až na 468 milionů tun ropného ekvivalentu, což představuje 9% snížení oproti roku 2010, a to i navzdory zlepšení ekonomické situace v zemi. Očekává, že podíl nefosilních primárních energetických zásob se zvýší díky rozvoji obnovitelné energetiky a díky restartu japonských jaderných bloků.

V rámci referenčního scénáře má být podle institutu IEEJ na konci fiskálního roku 2017 restartováno celkem 17 jaderných bloků, přičemž celková výroba jaderné energetiky má v tomto období dosáhnout na 62,9 TWh elektřiny. Dovoz fosilních paliv do Japonska vyjde podle tohoto scénáře na 136,7 miliardy amerických dolarů, přičemž náklady na kilowatthodinu elektrické energie dosáhnout 0,06 dolarů. S energetikou spojené emise mají v roce 2017 dosáhnout 1 105 milionů run CO2.

Podle nejpesimističtějšího scénáře institutu z pohledu jaderné energetiky by na konci fiskálního roku 2017 bylo restartováno pouze 7 japonských jaderných reaktorů. Oproti referenčnímu scénáři by se pak zvýšily náklady na dovoz fosilních paliv o 2,65 miliardy dolarů, přičemž ceny za kilowatthodinu elektřiny by vzrostly o 3 % a celkové s energetikou spojené emise by byly vyšší o 16 milionů tun CO2.

V rámci scénáře s názvem „nejlepší mix“, který reflektuje plánovaný energetický mix japonského Ministerstva ekonomiky, obchodu a průmyslu pro dlouhodobý horizont, bude jaderná energetika hrát velmi důležitou roli v zajišťování energetické bezpečnosti země, v podpoře ekonomiky a v oblasti ochrany životního prostředí. V rámci tohoto scénáře by výroba elektřiny v jaderných elektrárnách dosáhla ve fiskálním roce 2017 celkem 195 TWh elektřiny, přičemž oproti referenčnímu scénáři by se cena za kilowatthodinu zvýšila o 7 %, náklady na import fosilních paliv do Japonska by se snížily o 10 miliard dolarů a celkové s energetickou spojené emise by poklesly o 101 milionů tun CO2.

Po odstavení všech japonských jaderných elektráren v důsledku havárie v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011 japonské s energetikou spojené emise čtyři roky po sobě rostly až na 1 235 milionů tun CO2 ve fiskálním roce 2013. Prostřednictvím zvýšeného využívání obnovitelných zdrojů elektřiny, restartováním jaderných bloků a snížením poptávky po elektřině se nakonec ve fiskálním roce 2016 podařilo tyto emise snížit na hodnotu 1 137 milionů tun CO2. Země ale nedávno ohlásila cíl snížit s energetikou spojené emise do roku 2030 na 927 milionů tun CO2.

Dosud pouze pět japonských jaderných bloků obdrželo schválení, že splňují nové regulační bezpečnostní požadavky a obnovily svůj provoz. Dalších 19 bloků v současné době prochází programem restartu.

Hlavní ekonom institutu IEEJ Ken Koyama uvedl: „Nejdůležitějším bodem v japonské jaderné energetice zůstávají snahy o restart dalších japonských jaderných bloků.“

V nedávném zvláštním bulletinu institutu IEEJ Koyama poznamenal, že v březnu se očekává rozhodnutí nejvyššího soudu v Osace ohledně zrušení soudního zákazu provozu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama společnosti Kansai Electric Power Company, který vydal okresní soud v Otsu v březnu minulého roku.

„Rozhodnutí by mohlo mít výrazný dopad na další průběh restartu japonských jaderných bloků a určitě přitáhne veřejnou pozornost,“ uvedl Koyama. „Pozornost bude v tomto roce také přitahovat rozhodnutí provozovatelů jaderných bloků, zda budou žádat o prodloužení provozní licence pro jaderné reaktory, které byly spuštěny před téměř čtyřiceti lety,“ dodal.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..